ARGE 250


Facebook Youtube'a rakip olmaya hazırlanıyor

Turkishtime Dergi

Sosyal medyanın öncülerinden Facebook, video alanında kendini geliştirmeye devam ederek Youtube'un karşısına güçlü bir rakip olarak çıkıyor. İnternet üzerindeki video pazarına "ben de varım" diyen Facebook, 2017 yılında video alanındaki çalışmalarına ağırlık vereceğini duyurdu. Artık video çekenlerin de para kazanabileceği bir sistem geliştirmek üzerinde çalışan Facebook, videolar üzerinde reklamlara da yer verecek. Youtube sayesinde hayatımıza giren "youtuber" kavramının yerini Facebook üzerinden içerik üretenlerin alıp alamayacağı ise merak konusu.

Facebook'ta reklam dönemi

Uzun videolarda reklam uygulamasına başlayacağı da duyruldu. Bu reklamların ne zaman görüneceğine içerik üreticisi karar verebilecek. Elde edilen gelirin yüzde 55'i içerik sahibine kalırken yüzde 45'i Facebook'un olacak. Bu uygulama, hem içerik üreticilerine sponsor olmak isteyen markaların hem de reklam vermek isteyenlerin ilgisini çekeceğe benziyor.

Kendi içerikleri de olacak

Yeni uygulamasıyla Netflic ve Hulu gibi internet yayını servislerini zora sokacak olan Facebook, ilerde kendi içeriklerini kullanıcılara abonelik gerektirmeden sunabilecek. Henüz adı kesinleşmeyen bu uygulama, Appyle Tv gibi platformlarda da yer alacak.