ARGE 250


Haftanın startup'ı... İTÜ’den çıkan enerji teknolojisi

Turkishtime Dergi

 

Cosa’nın İTÜ Arı Teknokent’te geliştirdiği termostat, internetten kombiye bağlanıp evinizin oda sıcaklığını ihtiyaca göre ayarlamanızı sağlıyor.

Cosa, İTÜ Arıteknokent’te faaliyet gösteren bir teknoloji şirketi. Türkiye’de konutların çok önemli bir sorununu gidermeyi amaçlıyor: Kışın ev içi sıcaklığı ihtiyaçlara göre düzenleyerek doğal gaz tasarrufu sağlamak. Cem Gül ile ortağı Dr. Emre Erkin bu amaçla Ekim 2013’te Cosa’yı kuruyorlar.

Cosa öncesinde Vodafone’da yöneticilik yapan Cem Gül, o dönemde İstanbul’un müstakil evleriyle tanınan semti Zekeriyaköy’de oturuyor ve her kış şaşırtıcı büyüklükte doğal gaz faturalarıyla karşılaşıyor. İTÜ’de öğretim üyeliği yapan müstakbel ortağı Emre Erkin’e enerji maliyetini nasıl azaltabileceğini sorduğunda, Batı ülkelerinde kullanılan oda termostatlarının bu işin başlıca yöntemi olduğunu öğreniyor. Oda termostatlarını okurlarımız, otel odalarında hava sıcaklığını ayarlayan cihazlar olarak hatırlayacaktır.

Mevcut termostatların ana sıkıntısı, Türkiye’de genellikle balkon gibi “ücra” mekanlarda bulunan kombi ile oda arasında eşgüdümü sağlamak için kablo çekmeyi zorunlu kılması. Bir başka sorun, anlık sıcaklık ayarının dışında günlük ve hatta haftalık planlama yapmaya elvermemeleri. Dışarıdan müdahale edilememelerini de, bu sıkıntılara eklemek lazım.

İki arkadaş, bu sorunlardan uzak, Türkiye’ye uygun termostatı geliştirmek için İTÜ Arı Teknokent’te Cosa’yı kuruyorlar. 14 aylık çalışma sonrasında ortaya Cosa markalı, internete bağlı termostat çıkıyor. Cosa, cep telefonunu benzeyen bir kutu içinde satılıyor. Ama ürün, donanımdan ibaret değil. Aynı zamanda içinde komplike bir yazılım var. Bu yazılım sayesinde telefonunuzdan evdeki termostatınıza sağlanıp oda sıcaklığınızı ayarlamanız mümkün.

 

-Cosa ile ilgili haberimizin tamamını Turkishtime'ın Şubat sayısında okuyabilirsiniz.