ARGE 250


Huawei'nin 2015 net kârı 5,7 milyar dolar

Ersin Kaplan

Huawei, Telekomünikasyon Altyapısı, Tüketici ve Enterprise iş gruplarına ait 2015 finansal sonuçlarını açıkladı. Tüm birimlerin, geçtiğimiz yıla oranla önemli oranda büyüme kaydettiği sonuçlara göre, üç iş grubu dünya çapında, toplam 395 milyar yuan (60,8 milyar dolar) yıllık gelir elde etti. Bu sonuçlara göre, geçtiğimiz yılın aynı dönemine oranla %37’lik büyüme elde edilirken, net kâr bazında ise 36,9 milyar yuan (5,7 milyar dolar) gelir sağlandı. Bu da geçtiğimiz yılın aynı dönemin oranla %33’lük bir büyüme gerçekleştiği anlamına geliyor.

2015’te, Huawei'nin her üç iş grubu, önemli büyüme rakamlarına imza attı.

Huawei Başkan Yardımcısı ve Dönüşümlü CEO’su Guo Ping, yaptığı açıklamada şunları söyledi, "Huawei, uzun süredir faaliyet gösterdiği, dünya ekonomilerinin itici gücü olan bilgi ve iletişim teknolojileri pazarında son derece önemli bir noktaya geldi. Bu büyüme, ana iş alanlarımıza yönelik stratejik odaklanmamızın ve yatırımlarımızın sonucu gerçekleşti. Önümüzdeki beş yıl boyunca dikey endüstrilere ve bağlantı teknolojilerine daha fazla odaklanacağız, ek olarak da ağ kapasitelerini yeniden tanımlayacak teknolojiler geliştirmeye devam edeceğiz. Açık ve işbirliği odaklı yaklaşımımızla, müşterilerimiz ve iş ortaklarımız ile bu başarıyı paylaşmaya devam edeceğiz ve sektörün büyümesine katkı sağlamayı da sürdüreceğiz. Hep birlikte daha akıllı ve bağlantılı bir dünya inşa edeceğiz."

Telekomünikasyon altyapısı iş grubu, elde ettiği 232,3 milyar yuan (35,8 milyar dolar) yıllık gelirle geçtiğimiz yıla oranla %21’lik artış sağladı. Bu büyümede kablosuz iletişim ağlarının yaygınlaşmasının da önemli bir rolü söz konusu oldu.