AR-GE 250 DIGIT 250 EN-VERIM 100


İnovasyon için kiralama yöntemi

Elif Akın

Zenium Technology Partners (www.zeniumdatacenters.com/tr) tarafından İngiltere, Almanya ve Türkiye’de gerçekleştirilen bağımsız araştırmaya katılanların yüzde 86’sı, veri merkezi ihtiyaçlarını kiralama yoluyla çözmenin temel BT altyapılarını yönetmenin en etkili yöntemi olduğunu, dış kaynak kullanımı sayesinde kendi iş kollarına odaklanabildiklerini ve katma değer yaratıp yenilikçi çalışmalar yapabildiklerini belirtiyor. Araştırmaya katılan her 4 kişiden 3’ü, (yüzde 73), kiralama modeli sayesinde bu tür işlere daha fazla vakit ayırdıklarını ifade ediyor. Türkiye’ye bakıldığında da katılımcıların yüzde 81’i katma değer yaratabildikleri işlere ayırdıkları zamanın arttığını belirtiyor. Araştırmanın sonuçlarına göre zamandaki bu artış üç ülke genelinde yüzde 24 iken, Türkiye’deki artış oranı ortalama yüzde 34 olarak öne çıkıyor.

Kiralamak daha avantajlı 

Araştırmaya göre, veri merkezi ihtiyaçlarında kiralama modelinin geleneksel sebepleri de geçerliliğini halen koruyor. Şirketler sırasıyla maliyeti düşürme (yüzde 61), dayanıklılık ve çalışma süresi (yüzde 49), bağlanabilirlik (yüzde 41) ve ölçeklenebilirlik (yüzde 31) sebepleri ile bu modeli tercih ediyor. Katılımcıların yüzde 87’si; enerji verimliliği, karbon ayak izi, güvenlik ve dayanıklılık konusunda güvenirlilik ve yönetim kurulu ile uyumu sağlamak için kiralamanın en etkili yol olduğunu belirtiyor. Ayrıca katılımcıların yüzde 86’sı, kendilerine özel altyapı tasarımı ile kiralama yapan şirketlerin, kendi bütçeleri ile erişim sağlayamayacakları çok yönlü ve gelişmiş altyapıları kullanma avantajına erişebildiğini düşünüyor.

Uzun vadeli düşünmek gerekiyor 

Zenium Technology Partners Ülke Müdürü Aslıhan Güreşcier araştırma ile ilgili olarak, “Artan küreselleşme, teknolojik gelişmeler ve bulut bilişim kullanımı göz önüne alındığında, araştırmaya katılanların yarıya yakınının (yüzde 46) BT personeline ayıracağı bütçe yerine veri merkezi gereksinimlerini toptan satış veri merkezlerini kiralama şeklinde kullanarak çözümlemek istemeleri çok normal. Bulut bilişimden tam kapasite ile yararlanabilmek için hayati öneme sahip iş sistemleri için yeni ve inovatif yöntemler geliştirilmesi gerekiyor. Örneğin BT profesyoneli, bütün şirkete etki edebilecek yeni gelişmeleri takip edebilecek zamanı kendine ayırabilmeli. Modern veri merkezi altyapısı tedarik etmek ve sürdürmek için gereken yatırım ve deneyim asla hafife alınmamalı. Yeni mevzuata, zorlu hedeflere ve şirketlerin işe yönelik değişken gereksinimlere yanıt vermeleri için BT profesyonelleri üzerindeki baskı çok büyük. Kurumların bu zorlu görevleri yerine getirirken aynı anda yenilikçi adımlar atabilmeleri için uzun vadeli bir veri merkezi çözüm ortağıyla çalışmaları en doğru seçim olacaktır” dedi.