ARGE250


MUTFAKTA ROBO-CHEF'LERE YER AÇIN

Ersin Kaplan

1960'ların klasiği Jetgiller çizgi filmindeki yemek yapan mutfak robotu artık fütüristik bir hayal değil. Londra'da Moley Robotics adlı şirket, evlerde kullanılacak “Robo-Şef”i geliştirdi. İlk robot, 2017 yılında 15 bin dolara satılacak.

Almanya'da yapılan Hannover Messe teknoloji fuarında tanıtılan Robo-Şef, yemek hazırlayan bir kişinin hareketlerini kaydedip ne yapması gerektiğini öğreniyor. Robotun en önemli unsuru elleri... Shadow Robot tarafından geliştirilen eller; 20 motor, 24 “eklem” ve insan elini taklit edebilen 129 sensörden oluşuyor. Moley Robotics , daha küçük ve içine buzdolabı ile bulaşık makinesi yerleştirilmiş bir ünite imal etmeyi hedefliyor. Yani, bu robotlar bir yemek için gereken tüm malzemeyi bir araya getirip doğrayabilecek, ocakta ya da fırında pişirebilecek ve kirlenen tencereleri temizleyebilecek... Ayrıca Robo-Şef, akıllı telefon ya da tablet uygulamasına benzer şekilde binlerce yemek tarifine de sahip olacak.

Moley Robotics şirketinden Mark Oleynik, “Bu robotun kullanıcılarını yemek yapmama konforu yaşatmasını istiyoruz. Bu sınai nitelikli bir cihaz değil. Normalden 10 kat hızlı çalışan bir cihaz da değil. Sizin gibi ve sizin hızınızda hareket eden bir robot” diyor.