Turkishtime AR-GE 250


Patent yarışı bitmek bilmiyor

Turkishtime Dergi

Artık herkes bir fikri olduğunda, başkalarının o fikir üzerinden para kazanmasını engellemek için ilk iş fikrin patentini alıyor. Hatta bazen en basit fikirlerin bile patentinin alındığını görebiliyoruz; Amazon’un beyaz arka planda ürün fotoğrafı çekmenin kontrolüne sahip olması gibi. Apple, Facebook, Amazon, Google ve Microsoft; patent yarışında kıyasıya mücadele ediyor. Sizler için bu rekabete örnek olabilecek birkaç patenti listeledik.

1.Apple

Cam merdivenler

Günümüz mimarisinin vazgeçilmezlerinden şeffaf merdivenlerin patenti 2003 yılında, Apple’ın New York ve Paris mağazalarıyla Apple’ın oldu. 2013’te de Şangay’daki mağazasında bulunan sarmal merdivenin patentinin sahibi yine Apple oldu.

Akıllı bisiklet

Apple, 2010’da artık telefon, tablet ve bilgisayarlar dışında da adından söz ettirmek istediğinin sinyallerini vermişti. iPhone ve iPod bağlantılı bir akıllı bisikletin patentini de almaktan çekinmedi.

Apple poşeti

2016’da yine basit bir patentin peşine düşen Apple, poşet patenti aldı. Bu poşetin onu diğerlerinden farklı yapan özelliği iste yüzde 60 geri dönüştürülebilir olması.

2. Facebook

Kredi notu yerine sosyal medya hesabı

Bildiğiniz gibi kredi notunuz düşükse kredi çekebilme ihtimaliniz biraz düşük. 2015’te Facebook bunun üzerine kafa yorup yeni bir patent aldı. Facebook’un sağladığı teknoloji sayesinde bankalar kredi için başvuran sosyal medya kullanıcılarının sosyal medya hesaplarını inceliyor. Yani, sizin kredi notunuz düşük olsa da Facebook arkadaşlarınızın kredi notlarının yüksekliği sizin kredi çekmenize yardımcı olabilir.

Facebook kontrolünde robotlar

Facebook uzun zamandır kullanımı kolay robotlar üzerinde çalışıyor. Şirket 2016’da, sosyal medya üzerinden robot kontrol etme patentini de üzerine aldı.

3. Amazon

Zeplin ile teslimat

Daha drone fikrine bile yeni yeni alışıyorken bir anda zelin ile sipariş sizi de heyecanlandırmadı mı? Amazon, her ihtimali düşünüyor olacak ki zeplin ile sipariş teslimatı yapmanın da patentini almış.

Arama droneları

Amazon, 2016'da, komut alıp uygulayan droneların da patentini aldı. Özellikle arama kurtarma ekiplerinin işini kolaylaştıracak bu sistem sayesinde dronelar aramalara havadan devam edebilecekler

Yeraltından teslimat

Amazon havadan teslimatla ilgilendiği yetmezmiş gibi bir de yeraltından teslimatın peşinde. Tüneller ve vakumlu tüpler aracılığıyla teslimatın da patenti Amazon'da

Beyaz fonda ürün fotoğraflarama

Bu listenin en genel patenti bu olmalı. 2014'te, ürünlerin beyaz fonda fotoğraflanmasının patentini de Amazon tarafından alındı. Bunca sene kimsenin aklına gelmemişken yine bu işe Amazon'un girmesi de bir alkışı hak ediyor.

4.Google

Hava durumu aplikasyonları

Kazancının çoğunu reklamlar yoluyla sağlayan Google, 2012'de hava durumu üzerine reklamlar patentini aldı. Bu sistem sizi bulunduğunuz ortamın sıcaklığına göre reklamlarla karşılaştırıyor. Örneğin soğuk bir yerde yaşıyorsunuz karşınıza ev ısıtma sistemleri ya da kışlık ayakkabılar çıkıyor.

Komik diyaloglar 

Artık tüm sosyal ağlarda komik diyaloglarla karşılaşıyoruz. Bunu fırsat bile Google, komik diyaloglar oluşturup sosyal ağlarda paylaşabildiğiniz sistemin patentini de aldı.

Akıllı telefonla iletişimi olan elektronik dövme

Şirket 2012'de akıllı telefonla iletişimde olan geçici dijital dövmelerin de patentini aldı. Bu dövmelerin mikrofonu ve enerji kaynağı da bulunmakta.

5. Microsoft

Kayıp anahtara son

Eşyaları bulma teknolojisinin ilerleyeceğini hisseden Microsoft, 2016'da çevreyi gözlemleyip kayıp eşyayı bulmaya yarayan teknoloji özellikle anahtar ve cüzdan kaybedenlerin kurtarıcısı olabilir.

Sualtı veri merkezleri

İnsan yapımı olup sualtında bulunan veri merkezlerinin patenti de Microsoft'un. Sistem daha önce denenmiş. Sistem ileride müşterilerin daha hızlı bir hizmet almasına yardım edebilir.