AR-GE 250


TEKNOFEST için geri sayım başladı

Turkishtime Dergi

İstanbul Yeni Havalimanı’nda 20-23 Eylül'de gerçekleştirilecek İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST öncesinde Havacılık Müzesi'nde tanıtım toplantısı düzenlendi.

Türkiye’nin havacılık ve uzay bilimleri alanında sahip olduğu önemli tecrübe ve geçmişten ilham alan, TEKNOFEST 20-23 Eylül tarihlerinde İstanbul Yeni Havalimanı’nda gerçekleştirilecek. Festivale sayılı günler kala Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 VAKFI) ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde etkinliğe destek veren tüm paydaş kuruluşlar Yeşilköy Havacılık Müzesi’nde düzenlenen tanıtım toplantısında bir araya geldi.

Toplantıya İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar, Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı & Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, Mütevelli Heyeti Üyesi Haluk Bayraktar, Kuvvet Komutanları, paydaş kuruluşların üst düzey yöneticileri katıldı.

Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde, Türkiye’nin millî teknoloji hamlesi hedeflerinde önemli rol oynayan kuruluşların paydaşlığında düzenlenen TEKNOFEST İstanbul tanıtım toplantısında tüm paydaşların TEKNOFEST kapsamında destek verdiği çalışmalar, TEKNOFEST’in misyonu ve hedefleri hakkında bilgiler paylaşıldı.

Teknoloji Yarışmalarına 750 Takım 2000’in Üzerinde Yarışmacı Katılıyor

Türkiye tarihinin en büyük ödüllü teknoloji yarışmaları yine Türkiye’nin millî teknoloji hamlesi hedefinde önemli rol oynayan kuruluşlardan Aselsan, Baykar, BMC, İGA, İSBAK, Roketsan, TAİ, Tübitak ve Türksat’ın paydaşlığında gerçekleştiriliyor. Aselsan, İHA Destekli İnsansız Kara Aracı, İnsansız Sualtı Sistemleri ve Robotik Fetih 1453 Yarışmalarının,Baykar Savaşan İHA, Sürü İHA, Baykar ve TAİ Yapay Zeka yarışmalarının, İGA Model Uçak, İSBAK Robotaksi ve İnsanlık Yararına Teknoloji Yarışmasının, Roketsan Roket, TÜBİTAK İHA ve Türksat Model Uydu yarışmasının paydaşlığını yapıyor. 12 farklı kategoride düzenlenen teknoloji yarışmaları ile gençlerin kendi teknoloji projelerini geliştirmesi ve üretmeleri destekleniyor. Teknoloji yarışmalarına toplamda 750 takım 2000’in üzerinde yarışmacı katılıyor.

Roket Atışları Tuz Gölü’nde…

Roketsan’ın desteğiyle düzenlenen Roket Yarışmasının roket atışları 11-14 Eylül tarihlerinde Tuz Gölünde yapılıyor. Bu yarışmaya lise, lisans ve lisansüstü öğrencileri katılıyor. Öğrencilerin uzay teknolojileri alanına ilgilerini arttırarak kabiliyetlerini geliştirmek amacıyla yapılan bu yarışma alçak ve yüksek irtifa olmak üzere 2 farklı kategoride düzenleniyor.

Bunların yanı sıra THY ana sponsorluğunda düzenlenen seyahat hackatonu’nda ise yarışmacılar 48 saat boyunca kendilerine verilen görev doğrultusunda, çözümler geliştirmeye çalışacak. 22 Eylül Cumartesi günü de gün boyunca ünlü teknoloji girişimcileri, global teknoloji şirketlerinin üst düzey yöneticileri ve bir kozmonotun sahne alacağı seminerler dizisi gerçekleşecek.

Dünya Çapında Binlerce Hacker Yeteneklerini Sergileyecek

TEKNOFEST kapsamında düzenlenen HackIstanbul 2018 CTF ile Türkiye dünya çapında olağanüstü bir yarışmaya ev sahipliği yapacak. Dünyaca ünlü hackerların da aralarında bulunduğu 2000’e yakın katılımcı büyük bir mücadelenin parçası olacak. Siber güvenlik alanında en büyük otorite olarak kabul edilen APWG, ISSA ve ISACA’nın yönetim kurulu başkanlarının ana konuşmacı olarak katılacağı bu büyük mücadeleyi yerinde izlemek üzere Avrupa Birliği Siber Güvenlik Konseyi ECSO da TEKNOFEST’te yer alacak.

HackIstanbul 2018 CTF (Capture the Flag) yarışması, dünya çapında yüzlerce ülkeden binlerce hackerı yeteneklerini sergilemek üzere bir araya getirecek. Yarışmacılar, uzmanların rehberliğinde, özel olarak oluşturulmuş gerçek siber saldırı ortamlarının çeşitli etaplarında tüm becerilerini sergileyerek, kendileri için hazırlanan sistemleri ele geçirmeye çalışacak. Başvuruların 6 Eylül tarihinde kapandığı yarışma 7 Eylül’de ön eleme aşamasını tamamladı. Ön elemede başarılı olan ve 9 Eylül’de CTF meydan okumasına hak kazanan ekipler arasından, 18 saat sürecek zorlu bir etap sonunda başarı sağlayan ilk 10 ekip, 22 Eylül'de TEKNOFEST'te Aselsan’ın geliştirdiği Anti-Drone Savunma Sistemi üzerinde kozlarını paylaşacak.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal TEKNOFEST İstanbul’un tanıtım toplantısında yaptığı konuşmasında: “İstanbul, devrini aşan bir teknoloji kullanılarak fethedilen ve bu özelliği nedeniyle yeni bir çağ açan şehir. Teknoloji İstanbul’un köklerinde var. İstanbul, tarihinde insanlığın ilk uçuş denemesini barındıran kadim bir şehir. Bu nedenle bütün İstanbulluları çoluk çocuk bu festivale gelmeye davet ediyorum. Gelin ki, çocuklarımız ve gençlerimiz Türkiye’deki ve dünyadaki gelişmelerden haberdar olsun. Türkiye’nin başardıklarını görerek özgüven sahibi olsun. Yaklaşık 400 yıl önce Hezarfen’in galata Kulesinden Üsküdar sırtlarına uçtuğu bu şehirde, havacılık ve uzay teknolojisi adına neler yapıldığını yakından görsünler aynı zamanda denesinler. “Biz de yapabiliriz. Hem de en iyisini yapabiliriz” açıklamasında bulundu.

T3 Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Fatih Kacır konuşmasında “Türkiye’nin 30 büyük kurumu Milli Teknoloji Hamlesi hedefi doğrultusunda bir araya geldi. Güç birliği yaptı. İlk kez binlerce genç ileri teknoloji alanlarında düzenlenen yarışmalara hazırlandı. Kurumlarımız, altyapı, malzeme, seyahat katkısı gibi destekler sundular.
Çok değil birkaç sene içinde bu yarışmacıların Türkiye’nin en önemli girişimcileri olduğuna şahit olacağız. Teknoloji yarışmalarıyla, havacılık gösterileriyle, aktivitelerle TEKNOFEST bilime, teknolojiye, havacılığa ve uzaya yönelik sadece merak değil, uyandıran bir festival olacak” dedi.

Tanıtım toplantısında gerçekleştirdiği konuşmasında T3 Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar, “Bugün bu toplantıyı yapmamızın en önemli nedeni Türkiye’nin yüksek katma değerli teknoloji geliştirip üretmesini sağlayacak Milli Teknoloji Hamlesidir. TEKNOFEST Milli Teknoloji Hamlesinin gerçekleşmesinde çok önemli role sahip. TEKNOFEST’te 14 farklı kategoride yarışan ülkemizin kıymetli cevherleri olan 2000 gencimiz gelecekte bu dönüşümün liderleri olacak. Diğer bir husus 7’den 70’e havacılık ve uzay özelinde teknoloji geliştirme tutkusunu tüm toplumumuza yaymak. İnsan sevdiğinin peşinden gider, havacılığı, pilot olmayı seveceğiz ki uçak yapalım, astronot olmak isteyeceğiz yıldızları seveceğiz ki uzaya çıkalım, uzay araçları yapalım. İşte TEKNOFEST ülkemiz Milli Teknoloji Hamlesini gerçekleştirmesi yolunda gereken toplumsal seferberliğin ilk adımıdır. Medyamızın da bu konuda gerekli desteği vereceğini umuyoruz.

Sözlerime son vermeden paydaşlarımızla birlikte tam bir inanç, tek bir ruh ve gönül birliğiyle ifade etmek isterim ki; Bütün gayretlerimiz bütün bu emek. Sadece üreten değil, Ecdadı gibi göğe yönelip, Hayal kuran Araştıran, Geliştiren Ve Üreten bir Gençliğe sahip Tam Bağımsız ve Güçlü bir Türkiye için!