ARGE 250


Teknopark İstanbul Siber Güvenlik Ekosisteminin Gelişmesine Odaklanıyor

Turkishtime Dergi

Teknopark İstanbul, önümüzdeki birkaç ay içinde siber güvenlik kuluçka merkezini açmaya hazırlanıyor. Teknopark İstanbul bu adımlarla savunma sanayiinde kritik bir önem arz eden siber güvenlik ekosisteminin gelişmesine, nitelikli yerli teknolojilerin üretilmesine ve bu alandaki uzman açığının giderilmesine odaklanıyor.

T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı ve İstanbul Ticaret Odası ortaklığında kurulan Teknopark İstanbul; savunma sanayii, denizcilik, uzay ve havacılık başta olmak üzere yüksek katma değerli sektörlerde teknolojiler geliştiren 348 şirkete ve 100’ü aşkın girişimciye ev sahipliği yapıyor. Türkiye’nin yüksek teknoloji merkezi olarak faaliyet gösteren Teknopark İstanbul bulunduğu konum itibariyle İstanbul ve çevresindeki üniversitelerin araştırma kabiliyetlerini, nitelikli iş gücünü ve bölge sanayisinin tecrübesini özellikle savunma sanayine entegre edilmesinde kritik bir merkez olarak öne çıkıyor. 

Teknopark İstanbul savunma sanayinin hemen hemen her alanında yerli ve milli projeleri destekleyerek ülkemizin küresel arenadaki konumunun güçlenmesinde önemli bir rol üstleniyor. Denizcilik, havacılık ve uzay, siber güvenlik gibi savunma sanayinin kritik alanlarının bir bütün olarak ele alındığı Teknopark İstanbul’da 743 proje üzerinde çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. 2020’nin son çeyreğinde Türkiye’nin ilk ve tek siber güvenlik odaklı lisesi olan Teknopark İstanbul Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ni açan Teknopark İstanbul, önümüzdeki birkaç ay içinde de siber güvenlik kuluçka merkezini açmaya hazırlanıyor. Teknopark İstanbul bu adımlarla savunma sanayiinde kritik bir önem arz eden siber güvenlik ekosisteminin gelişmesine, nitelikli yerli teknolojilerin üretilmesine ve bu alandaki uzman açığının giderilmesine odaklanıyor.

Teknopark İstanbul ev sahipliği yaptığı şirketlere kiraladığı ofis ve alanlarda teknik altyapılar, yenilikçi laboratuvar imkanları sunarken onları gerek kuluçka merkezi (Cube Incubation) gerekse Teknoloji Transfer Ofisi (Connecto TTO) ile destekliyor. TTO, Ar-Ge projesine sahip girişimcilerin projelerini destekleyici çalışmalar yürütüyor ve yenilikçi fikirlerin ticarileşmesini destekliyor. Cube Incubation kuluçka merkezi ise bugüne kadar 200’ü aşkın girişimciyi mezun etti. Bu mezunların 85’i Ar-Ge şirketi olarak Teknoparkta çalışmalarına devam ediyor, mevcutta da 100’ü aşkın yeni girişimci ve girişimci grubuna ev sahipliği yapılıyor.

Girişimcilere sağladığımız desteklerin başında bedelsiz ve açık/kapalı ofisler, prototip atölyesi, sunucu odası, ıslak-kuru laboratuvar, temiz odalar, danışmanlıklar, performans takipleri, eğitim ve etkinlikler, firmalarla iş birliği programları ve yatırımcılara erişim gelmektedir. Ayrıca girişimcilerin farklı konulardaki ihtiyaçlarını karşılayabilmek ve küresel çapta kapsamlı destekler sağlayabilmek adına İstanbul Kalkınma Ajansı ve TÜBİTAK ile destekli projeler yürütmektedirler.

Teknopark Yönetim Kurul Başkanı: Prof. Dr. Metin Yerebakan
Genel Müdür: Bilal Topçu
Bölgedeki Toplam Firma Sayısı: 348
Bölgedeki Toplam İstihdam Sayısı: 7656
Bölgedeki Toplam Ar-Ge Personel İstihdam Sayısı: 6879
Yürütülen Projeler: Savunma Sanayi Teknolojileri, Havacılık ve Uzay Teknolojileri, Denizcilik Teknolojileri, İleri Elektronik ve Diğer Teknolojiler
Web Sitesi: www.teknoparkistanbul.com.tr