ARGE 250


Teknoparklardan Çıkan Ar-Ge 250 Araştırması ve Yenilikçi 10 Proje

Turkishtime Dergi

Pandemi sürecinin tüm dünyayı etkisi altına aldığı 2020 yılının ardından 2021 yılı da çoğu çevreler için pek parlak geçmedi. Ar-Ge ve yenilikçi fikirleri, üretimin en önemli girdilerinden birisi haline getirerek teknoloji tabanlı girişimciliğin geliştirildiği teknoparklarda ise önemli çalışmaların altına imza atıldı. Farklı alanlarda buluşların ardı ardına geldiği teknoparklardan çıkan işte 10 proje…


MysoftCRM

Mysoft Dijital Dönüşüm A.Ş.
Tokat Teknopark A.Ş

MysoftCRM, firmalarda satış takibi, müşteri talep yönetimi, teknik servis yönetimi, proje yönetimi, pazarlama ve sosyal medya yönetimi için etkin olarak kullanılan web tabanlı bir yazılımdır. İster bulut üzerinden ister sunucularınıza kurarak kullanabileceğiniz Mysoft CRM ve Mobil Uygulamalarımız (IOS ve Android) sayesinde web de kullandığınız hemen hemen her özelliği mobil uygulama üzerinden de kullanabilmektesiniz. Uygulama özelleştirme ve entegrasyon kabiliyeti ile firmaların kendi ihtiyacına göre ekranlar, süreçler ve raporlar özelleştirilebilmektedir. Oldukça kolay kullanıma sahip olan arayüzü firma taleplerine göre uyarlanabilir. Entegrasyon tarafında ERP, Muhasebe Programları, IP Santraller, Web Formlar, Office 365 gibi bir çok yapı ile karşılıklı veri alış verişi sağlanmaktadır. Bu şekilde farklı kaynaklardan gelen veriler tek bir platformda toplanarak raporlamalar ve süreçler bu datalar üzerinden tasarlanabilir. 

Çocuklarda Bilişsel Performansı Artırmak İçin Yazılım ve Ürün Geliştirme

3D Zeka Yetenek Ar-Ge Yazılım Danışmanlık Tic. San. Ltd. Şti.
Afyon Kocatepe Üniversitesi Zafer Teknopark

Projemiz çocuklarda dikkat eksikliği, öğrenme güçlüğü, gelişimsel problemler, dil ve konuşma problemleri, duygusal ve davranışsal problemler gibi alanlarda yüksek frekanslı ses modülasyonu yoluyla kalıcı iyileşmeler sağlamaya yönelik çeşitli cihazlar ve uygulamalar geliştirilmesi üzerinedir. Bu amaçla üç farklı cihaz ve destekleyici yazılımlar geliştirilmiştir. Türkiye’de 90’dan fazla uygulama merkezinde pek çok psikolog ve doktor tarafından uygulamalar kullanılmakta ve mükemmel sonuçlar alınmaktadır.

Serin İkim Tahıllarında Klasik ve Modern Islah Yöntemleri Kullanılarak Açılan Materyal, Hat ve Çeşit Geliştirme

ZD Tohum Ar-Ge ve Danışmanlık
Kahramanmaraş Teknoloji Geliştirme Bölgesi

"Serin İkim Tahıllarında Klasik ve Modern Islah Yöntemleri Kullanılarak Açılan Materyal, Hat ve Çeşit Geliştirme" isimli projemiz; arpa, yulaf, ekmeklik buğday ve makarnalık buğdayda genetik kaynaklarımız, çalışılan stres koşullarına göre seçilen hatlar ve ön ıslah çalışmaları (moleküler markör yardımıyla seleksiyon) neticelerinde hedeflenen özellikler bakımından öne çıkan genotiplerde çeşitli ıslah yöntemleri kullanarak yarı yol ıslah materyali, hat ve çeşitlerin geliştirilmesi hedeflenmektedir.

360 Derece Entegrasyon Katmanı

Saattek Yazılım Danışmanlık ve Ticaret Ltd. Şti. (SAAT Teknoloji)
Kastamonu Teknokent

Proje, birden çok bulut tabanlı İnternet TV uygulamasıyla birlikte çalışabilen çok katmanlı bir bulut yönetim platformu üzerinde uygulanan “360 Derece Entegrasyon Katmanı” adlı yeni bir konsept geliştirmeyi amaçlıyor. Tüm üçüncü şahıs ürünlerle entegrasyon için yazılım ve bütünleştirme ara yüzleri ve kullanıcılar için görsel ara yüzlerini merkezileştiriyor. TV dağıtım alanındaki iş ihtiyaçları ancak bazı işlev ve verilerin bulutta, bir kısmının ise yerel veri merkezlerinde barındırıldığı hibrit yapılarla karşılanabilir. Bu durum, piyasaya sürme süresi ve operasyonel verimlilik için önemli tehditler olarak kabul edilen entegrasyon sorunları ve birlikte çalışabilirlik sorunları ortaya koymaktadır. Önerilen Bulut Yönetim Sistemi, bu sorunları ele alıyor ve kullanıcı deneyimini iyileştirmeyi sağlayan bir mimari ortaya koyuyor.

Yeni Nesil B2B&B2C Online Biletleme

Roof Stacks Yazılım A.Ş.
Fırat Teknokent Teknoloji Geliştirme Bölgesi

E-Ticarette Yeni Nesil B2B&B2C Online Biletleme projemiz ile web ortamında uçak bileti satışı yapacak olan firmamızın B2B üzerinden acentelerin, B2C üzerinden son kullanıcıların ihtiyaç duydukları üyelik yönetimi, acente yönetimi, finans yönetimi, fatura yönetimi, yurt dışı ve yurt içi uçak tedarikçi yönetimi, bilet rezervasyonu, satışı, iade işlemleri, değişiklik işlemleri, grup bilet işlemleri, çağrı merkezi yönetimi, raporlamaları, bildirim yönetimi ve müşteri ve kurumsal müşteri yönetim sistemleri kurulacaktır. Teknolojik gelişmelerin her geçen gün online alışverişte uçak bileti işlemlerini pratikleştirdiği ve yaygınlaştırdığı günümüzde; doğru teknolojilerle alanında uzman Türk yazılım geliştiricilerin emeği ile projemiz hayata geçirilecektir. Tamamen milli yazılımla dünya pazarında sektörel bazda uluslararası havayolu firmalarının bilet işlemlerini yapabilen ve çoklu dil seçeneklerinin sisteme entegre edildiği küresel bir B2B ve B2C bilet işlemleri sistemi kurmayı hedefliyoruz.

WinPet Yara Koruyucu Korsenin Kumaşı olan WinTex’in Teknik Özelliklerinin Geliştirilmesi

WinPet Medikal Ltd. Sti.
Niğde Teknopark A.Ş.

Pet hastalarda operasyonlar sonrası iyileşme süreci oldukça problemlidir. Post operatif süreç; hastada strese sebep olmadan doğru ve etkin yönetilemez ise hasta sağlığına kavuşamaz ya da bu süreci normalden daha uzun ve oldukça sıkıntılı şekilde atlatır. 

Veteriner hekimleri tarafından; Pet hastalarda, post operatif sürecin yönetilmesinde çok farklı yöntem ve ürünler halen kullanılmaktadır. Başta Elizabet Yakalığı ve Simitler olmak üzere, Bandajlar, Pansuman Dikişleri, Acı Spreyler, Sedatifler, Ağız Bağlama Aparatları, Dar Kafesler, Pamuklu Kumaştan imal edilmiş Ameliyat sonrası pijamalar/elbiseler  vb. yöntemler ile bu süreç bir şekilde yönetilmeye çalışılmaktadır. Ancak, bu yöntemlerin her birisinin kendi içinde yarattığı sorunlar ve olumsuzluklar mevcuttur. Öyle ki, operasyonun fiziki ve psikolojik travması altında bulunan hasta, bir de operasyon sonrası yaşam konforunu kaybetmenin stresi ile karşı karşıya kalır. Yapılan araştırmalarda, metabolizmadan salgılanan seratoninin yara iyileşmesine doğrudan katkısının olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Bununla birlikte; stres altındaki hastada yara iyileşmesinin uzamasının yanı sıra depresyon ve anksiyete gibi kalıcı olabilecek sorunlar da ortaya çıkmaktadır. Bu önemli sorun için, Veteriner Hekimlik mesleğinde ciddi bir arayış ve ihtiyaç vardı. 

Bizler Niğde Teknopark bünyesinde bulunan Ar-Ge laboratuvarımızda WinPet Yara Koruyucu Korse’yi geliştirerek bu mesleki ve evrensel soruna çözüm ürettik. Öncelikle, Nanoteknolojik Teknik Kumaş olan WinTex’i geliştirdik. WinTex kumaşından, Elbise şeklinde tasarlanmış giydirilebilen bir bandaj olan WinPet Yara Koruyucu Korse’yi imal ettik. WinPet Yara Koruyucu Korse hastanın yaraya ulaşmasını fiziki olarak önleyen medikal bir ürün olmasının yanı sıra, yaraya dışarıdan gelebilecek bütün bulaşmalar ve fiziki etkilere karşı da güçlü bir bariyer görevi görüyor. Bu avantajların tamamı WinTex kumaşının teknik özelliklerinden kaynaklanıyor. WinTex Metabolizma tarafından red edilmiyor. İkinci bir sentetik deri ya da yara kabuğu gibi kabul görüyor. Bu sebepten, doku kayıplı açık yaraların iyileşmesi sürecinde dahi güvenle kullanılabiliyor. Ayrıca, hastanın vücudunu hafif basınç altında sarması; hastanın yaraya odaklanmasını önlüyor, kendisini daha güvende hissetmesini sağlıyor. Dolayısıyla, bu sıkıntılı dönemde yaşam konforunu kaybetmeyen hastada iyileşme olağan seyrinde, güvenli, hijyenik, hızlı ve sorunsuz bir şekilde gerçekleşiyor. Halen teknik özelliklerini geliştirmeye devam ettiğimiz WinTex kumaşının yakın zamanda insan sağlığında da kullanılması en önemli hedefimizdir.

Çam Reçinesinden Fuzel Yağı Modifikasyonu ile Biyopolimer Üretim

Yeşilpolimer Kimya Sanayi ve Ticaret San ve Tic. Ltd. Şti. 
Trabzon Teknoloji Geliştirme Bölgesi 

Projemiz TÜBİTAK 1512 BİGG kapsamında desteklenmiş olup, doğal çam reçinesi ürünü olan doğal kolofanın modifiye edilerek farklı sektörlerde kullanımına uygun hammaddeler geliştirmekteyiz (boya, vernik, yapıştırıcı vs..). Projemizde çam reçinesini distile ederek kolofan üretmekteyiz. Üretilen kolofan, şeker küspesinden biyoetanol üreten fabrikalarda atık olarak elde edilen fuzel yağının fraksiyonlanması ile elde edilen i-amil alkol ile modifiye edilmektedir. Proje kapsamında geliştirilen modifiye kolofan ürünler, epoksi reçine sertleştiricisi üretiminde değerlendirilecektir.

Elektrik Motorları İçin Motor Kontrol ve Enerji Yönetim Sistemi

Enfori Müh. San. Tic. Ltd. Şti.
Zonguldak Teknopark

Enfori Mühendislik, maden ocaklarında kullanılan akülü lokomotiflerin yüksek güçlü elektrik motorları için kontrol ve enerji yönetim sistemleri/üniteleri tasarlamaktadır. Yapılan ürünler, birçok elektrikli araç platformlarında da kullanılacak şekilde, çeşitli tür ve güçlerdeki elektrik motorlarının kontrolünü de sağlayabilecek esnek/modüler yapıda tasarlanmaktadır. Ayrıca, tasarlanan sistem tarafından alınan verilerine göre elektrikli araçlar için otonom sürüş algoritmaları geliştirmektedir.

Real Time PCR Tabanlı Prostat Kanser Tanı Kiti

Oğuzhan Aydinözü Hydra Biyoteknoloji Araştırma Geliştirme
Van Teknokent

Hydra Prostat Real-Time PCR Tanı Kiti, prostat kanseri şüphesi olan hastalarda biyopsi örneği yerine idrar örneğinden tanı belirlemek için kullanılır. PCA3 genindeki değişimlerini Kantitatif Real Time PCR (qPCR) yöntemi ile tespit ederek hedef gen için hasta birey taraması yapılmaktadır.

USAS Projesi

KZ Mekatronik
Balıkesir Teknokent

Siparişe dayalı bu Ar-Ge projesinde, “müşteri talepleri doğrultusunda prototip geliştirilmesi ve tedarikinin yapılmasıdır” biçiminde tanımlanmıştır. Proje kapsamında, deniz içerisinde yüzer durumda operasyonel ihtiyaçları karşılayacak bir kablosuz fünye test ve ateşleme sistemi geliştirilecektir. Kara platformları arasında veya karadan denize, denizden kara platformlarına RF haberleşme sistemleri ile haberleşme amaçlı başarılı sistemler hali hazırda mevcuttur. Su altı haberleşme amaçlı ultrasonik haberleşme sistemleri de bulunmaktadır. Çalışma kapsamında deniz seviyesi 3 koşullarına kadar çalışması beklenen bir kablosuz fünye test ve ateşleme sisteminin tasarımı ve müşteriye teslimi yapılacaktır. 

Projenin yenilikçi yönü ya da bir Ar-Ge çalışmasına konu edilme gerekçesi; deniz yüzeyindeki yansımaya neden dalgalar ve tuzlu su gibi bozucu etkilerin üstesinden gelecek bir sistem tasarımıdır. Çalışma konusu sistem, alıcı ve verici antenin ufki görüş “Line Of Sight”(LOS) ve ufki görüş dışında “Non Line Of Sight” (NLOS) ve yüzer pozisyonda veri iletişimi sağlaması gerekmektedir. Çalışma; çevre koşullarına uygun ürün kılıfı, bulunduğu ortamda haberleşmeyi sağlayacak uygun frekans ve çıkış gücüne sahip RF  haberleşme modülü, gerekli propagasyonu sağlayacak anten çiftinin tasarımı ve saha testlerini içerecektir.