ARGE 250


Uzay kaşifleri Silikon Vadisi yolcusu

Elif Akın

NASA’nın dünyadaki yetenekleri bulmak hedefiyle başlattığı “International Space Apps Challenge” yarışması 48 saat süren teknoloji fikirleri maratonunun ardından sona erdi. Türk Telekom Grubu sponsorluğunda ve TAG-Tek Araba Gidelim organizatörlüğüyle yapılan etkinlikte projesi küresel değerlendirmeye gitmeye hak kazanan üç takımın temsilcileri Türk Telekom’un davetlisi olarak Silikon Vadisi‘ni ziyaret etme hakkı kazandı. Organizasyonun girişimcileri teknolojiye teşvik ettiğini belirten Türk Telekom Grubu Strateji ve İş Geliştirme Genel Müdür Yardımcısı Hakan Dursun “Yoğun katılım ve ilgi için herkese teşekkür ediyoruz. Türk Telekom Grubu olarak teknolojinin her zaman öncüsü olacağız” dedi.

60 ülke 130 şehir

İstanbul'da ikinci kez yapılan ve bu yıl 60 ülke ve 130 şehirde aynı anda başlayan etkinlik büyük ilgi gördü. Bu yıl 120 kişilik rekor katılımla gerçekleştirilen etkinlikte birbirinden yaratıcı projeler kıyasıya mücadele etti. Etkinlikte toplam 14 proje sunuldu. Teknoloji uygulamaları geliştirerek, yaşanan zorlukların aşılması, uzay teknolojilerinde ilerlemenin sağlanması ve insanlığın gelişmesi için birlikte çalışmayı teşvik etmek amacıyla düzenlenen yarışma kapsamında Türkiye ayağını kazanan üç takım, NASA’nın küresel etkinliğinde Türkiye’yi temsil etme hakkı kazandı.

Üç proje Silikon Vadisi’ni ziyaret edecek

48 saatlik maratonun sonucunda katılımcılar, hazırladıkları projeler ile Türkiye’nin değerli akademisyen, girişimci, yönetici ve bilim insanlarından oluşan bir jüriye sunum yaptı. Türk Telekom Grubu Strateji ve İş Geliştirme Genel Müdür Yardımcısı Hakan Dursun, Türk Telekom İş Planlama Genel Müdür Yardımcısı Fırat Yaman Er, Vivense kurucusu ve CEO’su Kemal Erol, Özyeğin Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nden Doç. Enis Kayış ve Yıldız Teknik Üniversitesi’nden Doç. Mehmet Güray Güler’den oluşan jüri oylaması sonucu;
“Best Use of Hardware” kategorisinde Samsun’dan katılan ASE takımı, Hexadron adlı projeleri ile; “Best Mission Concept” kategorisinde ise İTÜ’nün Fuego takımı “Beeg Idea” adlı projeleri ile dereceye girdi. Etkinliğe katılanlar arasında yapılan oylamada birinciliği jürinin de favorisi olan Kabataş Erkek Lisesi takımı Cryptex'in “Cristopher” isimli projesi aldı. Seçilen üç proje, NASA’nın küresel değerlendirmesine katılarak, diğer şehirlerin kazananlarıyla mücadele etme şansı bulacak. Ayrıca, projesi küresel değerlendirmeye gitmeye hak kazanan üç takımın temsilcileri Türk Telekom’un davetlisi olarak Silikon Vadisi‘ni ziyaret edecek. İTÜ takımı ise global değerlendirmede dereceye girmeyi başarırsa TAG-Tek Araba Gidelim’in İTÜ özel ödülü olan 10 bin TL kazanacak.