ARGE 250


Deri sektörü Rus pazarından umutlu, hedef; 240 milyon dolar

Turkishtime Dergi

Rusya'da gerçekleşen Collection Premiere Moscow (CPM) fuarına Türkiye'den 29 Türk şirket katıldı.TDKD Başkanı Gürkan Gözmen, Rusya'ya ihracatta 240 milyon doları aşmayı hedeflediklerini söyledi.

Türk deri ve konfeksiyon sektörünün en büyük pazarını Rusya oluşturuyor. 2015 yılında gerçekleşen uçak krizinin ardından 300 milyon dolar seviyesinde olan ihracat bitme noktasına gelmişti. İki ülkenin ilişkilerinin toparlanması ile yeniden canlanan ihracat, yükselişini sürdürüyor. Geçen yıl 188 milyon dolara ulaşan ihracatta yapılan fuarların etkisi ise çok büyük. Yılda iki kez Antalya'da düzenlenen Leather & Fur fuarıyla nefes alan sektör, Rusya'da gerçekleşen Collection Premiere Moscow (CPM) fuarıyla da hem alıcılarla olan ilişkilerini canlı tutuyor hem de başka ülkelerin ürünlerini yerinde görüyor. Kapılarını açan CPM fuarına sektörden 29 Türk şirketi katıldı.

CPM'in Moskova’nın en önemli fuarı olduğunu kaydeden Türkiye Deri Konfeksiyoncuları Derneği (TDKD) Başkanı Gürkan Gözmen, fuara Almanya, İtalya, Hollanda ve Fransa gibi uluslararası ülkelerden katılım olduğunu belirtti. Türkiye olarak bu fuarda 100’ün üzerinde stant aldıklarını dile getiren Gözmen, "Rusya'nın 139 mağazası olan en büyük ağına sahip firması Türk derisini tercih ediyor. Diğer büyük firmalar da yeniden bizi tercih etmeye başladı. Özellikle Çin'in Rusya pazarından çıkmaya başlaması ile siparişler bize gelmeye başladı" dedi.

Sektör olarak ihracatta en büyük rakiplerinin Çin, Pakistan ve Hindistan olduğunu söyleyen Gözmen, Avrupa’daki markaların Çin, Pakistan ya da Hindistan yerine Türkiye'ye geldiğine dikkat çekti. Fiyatın tek etken olmadığına vurgu yapan Gözmen, şu bilgileri verdi: "Rakip ülkelere yakın bir fiyat olsa bile burada belirleyici olan kalite, hizmet ve servis. Pandemiden sonra özellikle Çin, Hindistan ve Pakistan’a giden Avrupalı firmalar şu anda yavaş yavaş Türkiye’ye gelmeye başlıyorlar. Dünya devleri Türkiye’ye gelmek istiyor. Bu aşamada maalesef üretimden dolayı sıkıntı yaşıyoruz. Sektör pandeminin etkilerinden hala kurtulmaya çalışıyor. Turizm sektöründen bile daha fazla etkilendik."

Sektör olarak Ocak-Temmuz döneminde 88 milyon dolar ihracat gerçekleştirdikleri bilgisini veren Gözmen, şöyle devam etti: "İhracat sezonumuz yeni başlıyor. Geçtiğimiz yıl sektör olarak toplamda 188 milyon dolar ihracat gerçekleştirdik. Rusya sektörümüz için çok önemli bir pazar. Hedefimiz Rusya’ya olan ihracatımızı sürdürülebilir kılmak ve bu yıl toplam ihracatta 240 milyon doları aşmak. Yeni dönemde ABD ve Uzakdoğu pazarları üzerinde duracağız. Ana pazarlarımız Almanya, İtalya, Fransa ve İngiltere hedefimizde yine olacak. Sektör olarak birim fiyatımız 150 dolar civarında gidiyor. Türkiye’de katma değeri en yüksek ürün grubuyuz. Her şeyden ziyade dış ticaret fazlası veren bir sektörüz. İthalat neredeyse sıfıra yakın" diye konuştu.