ARGE 250


HSBC: Referandumdan sonra belirsizlik azalır, TL güçlenir

Turkishtime Dergi

HSBC bir rapor yayımlayarak tüketim sektöründeki Türk şirketlerini analiz etti. İşte bankanın 2017 yorumları:

Türkiye güvenlik endişeleri ve siyasal belirsizlik nedeniyle yine düşük tüketici güveniyle yüzleşiyor. Makro ve siyasal zorlukların tüketicinin aklını karıştırması yurt içi satışların yavaşlama riskini de beraberinde getiriyor.

Referandum sonrası rahatlama

Bu ortamda, perakende satış yapanların büyüme stratejileri test edilirken, yiyecek ve içecek sektörünün aktörlerinin büyümeyi yurt dışı marketinde araması tahmin ediliyor. Referandum ile beraber siyasal belirsizliğin de azalacağı ve bu nedenle TL’nin daha stabil seyredeceği de bilgiler arasında. 2016’nın üçüncü çeyreğinden itibaren Türkiye’nin büyümesi yavaşlarken kamu harcamaları % 24’e zıpladı. Makro bakış açısıyla bakıldığında; değer kaybeden para birimi, siyasal belirsizlik ve güvenlik kaygılarına sahip bir ülkeden iyi bir performans beklenmese de Türkiye bu konuda sürprizlerle dolu bir geçmişe sahip.

Gıda sektöründe rekabetin gergin bir şekilde devam edeceği düşünülse de, süpermarketler fiyat rekabetine odaklandıkça diğer bağımsız aktörlerin işlerine son vermelerinden avantaj sağlayacak. Ancak, 2016’nın son ayında gerçekleşen enflasyon yükselmesi ardından gıda enflasyonunda bir değişiklik olmadığı sürece ve TL’nin değerlenmemesi durumunda Türkiye’nin daha büyük bir enflasyon oranıyla karşılaşılması kaçınılmaz.

Anadolu Efes dışta daha da büyüyor

Anadolu Efes’in Rus pazarındaki çalışmalarıyla uluslararası markette % 8.1 büyüme sağladığı 2016’nın ardından bu sene de bu büyümeyi devam ettireceği düşünülüyor. TL’nin keskin bir şekilde değer kaybetmesi halinde bira ve meşrubatların ham maddelerinin Amerikan doları üzerinden satın alınması yine Anadolu Efes’i sıkıntıya sokabilecek etkenlerden. Bu durumda yine Anadolu Efes’in dış pazarda büyümeye devam etse de iç pazarda aynı başarıyı sağlayamayabilir.

Migros FAVÖK'ü artıracak

Migros şaşırtıcı bir şekilde 2016’da iç pazarda büyümeyi ve rakiplerini zor duruma sokmayı başardı. 2014’ten beri bünyesine 400 mağaza daha katan Migros, uyguladığı indirimlerle orta sınıfın da ilgisini çekmeyi başardı. 2017’de Migros’un FAVÖK marjını artırması bekleniyor.

Ülker'in kar marjı artacak

Türkiye'nin zayıflayan iç büyümesine rağmen Ülker bu durumdan çok etkilenmedi. Mısır ve Suudi Arabistan’a açılan Ülker, HSBC'ye göre, uluslararası pazarda yerini büyütmeye odaklanmalı. 2017 itibariyle Kazakistan’da da adından söz ettirecek olan Ülker’in kar marjının 2020’ye kadar yükselen bir grafik çizmesi bekleniyor.

Tat Gıda'nın kaderi peynire bağlı

Tat Gıda’nın da büyümesinin orta vadede peynir sektöründe kendini geliştirmesine bağlı. Araştırmaya göre, eğer Tat Gıda 2015 Ağustos’ta başladıkları peynir üretiminde gelişmeye devam ederse ihracat alanında da başarısı kaçınılmaz olacak.

Teknoloji devi 

Teknosa 2016’da büyük bir yeniden yapılandırmadan geçti. 69 mağaza kapatan Teknosa, süreç boyunca indirimler uyguladı. Herhangi bir değişiklik yapılmadığı sürece orta vadede satış büyümesi çok da etkileyici olmayacak.