ARGE 250


HSBC: Türk havacılık şirketleri 2017'de yükselişe geçecek

Turkishtime Dergi

Turkishtime Özel

HSBC, Türkiye Havacılık Sektör Raporu'nu yayınladı. Sektör, turizmde yaşanan daralmaya paralel olarak zorlu günlerden geçiyor. HSBC, 2017’de toparlanma bekliyor, ancak zayıf turizm ve TL’deki değer kaybı nedeniyle toparlanmanın sınırlı olmasını öngörüyor.

HSBC, sektörde maliyet tasarrufu bakımından daha fazla hareket alanı olduğunu düşündüğü Türk Hava Yolları'nın cazip değerleme rasyoları bulunduğunu belirterek, hissesi için "Al" önerisinde bulunuyor.

Banka, Pegasus için de iyimser. Raporda şu ifadelere yer veriliyor: "2016’da da görüldüğü üzere Pegasus’un düşük fiyatlama ve iç hatların daha yüksek payı sayesinde yolcu trafiği açısından bu yıl da görece daha yüksek bir büyüme vaadettiğini düşünüyoruz. Pegasus için de bu yıl marj ve karlılıkta toparlanma yılı olmasını bekliyor, maliyet tasarrufları ve değerleme rasyoları açısından daha az cazip bulduğumuz için Tut tavsiyemizi sürdürüyoruz. Pegasus için yeni hedef fiyatımız 16 TL (eski hedef: 13.80)."

Havacılık sektörünün bir başka şirketi TAV. HSBC'ye göre TAV Havalimanları, yurtdışında büyüyen yolcu trafiği ve Türkiye’de de döviz bazında sabit fiyatlama (yolcu gelirleri) sayesinde havayollarına kıyasla daha korunaklı bir iş modeli sunuyor. Banka, TAV için de 2017’de toparlanma bekliyor, İstanbul Atatürk Havalimanı’ndaki kontratın normalden daha kısa sürede sona ermesi ihtimaline karşılık yeni havalimanı projelerinin portföye dahil edilmesi gerekliliğine inanıyor. HSBC TAV için de Tut tavsiyesini sürdürüyor ve hedef fiyatım 14 TL’den 16.3 TL’ye yükseltiyor.