AR-GE 250 DIGIT 250 EN-VERIM 100


Balın fiyatı üreticinin yüzünü güldürdü

Turkishtime Dergi

Yaz yağışlarının etkisiyle verim ve kalitenin arttığı çiçek balında, geçen yıl 200 lira olan teneke fiyatının bu yıl 275 TL'yi görmesi üreticiyi sevindirdi. Yaz mevsimindeki yağışlar ve arı ölümlerinin az olması dolayısıyla üreticiler balda son 20 yılın en iyi verimini ve fiyatını görüyor.

Sağım işleminin tamamlanma aşamasına geldiği ayçiçek balı üretimine ilişkin bilgi veren Tekirdağ Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Şakir Ada, 2017'nin ayçiçek balı için çok verimli bir sene olduğunu söyledi.

Ayçiçek balının Türkiye'de en fazla üretimi yapılan çiçek balı ve çam balından sonra en çok ihracatı yapılan bal çeşidi olduğu bilgisini veren Ada, şunları kaydetti: "Ayçiçek balında verim geçen yıllara göre ok çok iyi. Ben 25 yıldır Tekirdağ'dayım ilk defa bu kadar verimli bir yıl yaşıyoruz. Mevsimin güzel gitmesi nedeniyle kış ölümlerinden kaynaklanan açık kapandı. Yağışlar zamanında oldu. Ayçiçeği balının teneke fiyatı 260-275 lira arasında. Kilogramı 10-11 lira arasında gidiyor. Bu yıl son 20 yılın en iyi fiyatlarını gördük. Geçen sene ayçiçeği balının teneke fiyatı 200 liraydı."

Kaynak: AA