ARGE 250


14 milyar liralık 5 yatırıma teşvik

Turkishtime Dergi

Proje Bazlı Teşvik Sistemi'ne dahil olacak 5 büyük yatırım belli oldu. Toplam yatırım tutarı 14 milyar lira olan projelerle 3 bin yeni istihdam beklenirken, dış ticaret açığının azaltılmasına 1.4 milyar dolar katkı sağlanacağı öngörülüyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre, Proje Bazlı Teşvik Sistemi'ne dahil olacak 5 büyük yatırım belli oldu.
Kararla ilgili açıklama yapan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Ankara, İstanbul, Bursa ve Adana’da desteklenmesine karar verilen beş proje için toplam yatırım tutarının 14 milyar TL olduğunu belirterek, "Bu projelerle toplam 3 bin kişiye yeni istihdam sağlanacak. Bu yatırımlar hayata geçtiğinde dış ticaret açığının azaltılmasına yıllık 1.4 milyar dolar katkı yapacak" dedi.

Açıklamaya göre, proje bazlı teşvikten yararlanan yatırımlar arasında; Adana'da Ceyhan Polipropilen AŞ tarafından gerçekleştirilecek 8.2 milyar lira sabit yatırım tutarlı polipropilen üretim tesisi, Ankara'da Kalyon Güneş Teknolojileri AŞ tarafından gerçekleştirilecek 1.99 milyar lira sabit yatırım tutarlı güneş paneli üretim tesisi, Ankara'da Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ tarafından gerçekleştirilecek 1.4 milyar TL sabit yatırım tutarı rüzgâr tüneli tesisi bulunuyor.

Teşvikten yararlanacak projeler arasında ayrıca Bursa’da Asil Çelik AŞ tarafından gerçekleştirilecek toplam sabit yatırım tutarı 852 milyon TL olan makine, otomotiv, ulaştırma ve enerji sektörlerine yönelik yüksek vasıflı çeliklerden ve süper alaşımlı malzemelerden dövme ürünleri üretimi tesisi ile İstanbul'da Baykar Makina Sanayi AŞ tarafından gerçekleştirilecek 600 milyon lira sabit yatırım tutarlı insansız hava aracı (İHA) ve sistemleri üretim tesisi bulunuyor.

Açıklamada yer alan bilgiye göre, Proje Bazlı Teşvik Sistemi ile bugüne kadar savunma sanayi teknolojileri, tıbbi cihaz sağlık teknolojileri, petro-kimya ve entegre metalürji yatırımı alanlarında 40 milyar TL tutarında 19 proje için destek kararı alındı.

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yer alan Cumhurbaşkanı kararlarına göre, söz konusu yatırımları gerçekleştirecek kuruluşlara vergi indirimi, KDV istisna ve iadesi, SGK işveren primi, gelir vergisi stopajı, nitelikli personel ve enerji destekleri öngörülüyor.

Yatırımlara kamu alım garantisi, altyapı ve Adana'da yapılacak polipropilen üretim tesisi dışında yatırım yeri tahsisi konularında destek verilmedi.