ARGE 250


Dow-Dupont birleşmesinden 130 milyar dolarlık şirket doğacak

Ersin Kaplan

Kimya endüstrisinin küresel iki şirketi DuPont ve Dow birleşiyor. Bu birleşme ile piyasa değeri 130 milyar dolar olan bir şirket ortaya çıkacak. Birleşmenin yıllık yaklaşık 3 milyar dolarlık maliyeti ve yaklaşık 30 milyar dolarılık piyasa değeri yaratması öngörülüyor. Yeni adı DowDuPont olan şirket, üç ayrı alanda faaliyet gösteren üç ayrı şirkete bölünecek.

Bu işlemin yaklaşık 3 milyar dolar maliyet sinerjisi sağlaması ve maliyet sinerjilerinin tüm yıla yayılan etkisinin yüzde 100’ünün, işlem tamamlanmasından itibaren ilk 24 ay içinde gerçekleşmesi planlanıyor. Ayrıca, büyüme sinerjilerinden de yaklaşık 1 milyar dolar avantaj bekleniyor. Birleşme işleminin şartlarına göre; Dow hissedarları her bir Dow hissesi karşılığında 1.00 DowDuPont hissesi alacak, DuPont hissedarları ise her bir DuPont hissesi karşılığında 1.282 DowDuPont hissesi alacak. Tercihli hisseler hariç olmak üzere, Dow hissedarları ve DuPont hissedarları tam seyreltilmiş hisse bazında birleşmiş şirketi yaklaşık yüzde 50 oranında paylaşacak.

Kurulan şirketin bölünmesi sonucunda sadece tarım alanında faaliyet gösteren bir şirket, sadece malzeme bilimi alanında faaliyet gösteren bir şirket ve ayrıca teknoloji – yenilik odaklı özel ürünler alanında faaliyet gösteren bir şirket olmak üzere üç farklı küresel şirket kurulacak. Tarım şirketi, DuPont ve Dow’ın tohum ve mahsul faaliyetlerini birleştiren bir şirket olacak. Tarım şirketinin toplam 2014 proforma geliri yaklaşık 19 milyar dolar olacak. DuPont’un performans malzemeleri segmenti ve Dow’un performans plastikleri, performans malzemeleri ve kimyasalları, altyapı çözümleri ve tüketici çözümleri (Dow elektronik malzemeler faaliyet hariç) operasyon segmentlerinden oluşacak bu şirket sadece bu alanda faaliyet gösterecek. Üçüncü şirket de ’un beslenme ve sağlık, endüstriyel biyolojik bilimler, güvenlik ve koruma ve ayrıca elektronik ve iletişim faaliyetlerini yanı sıra Dow elektronik malzemeler faaliyetini içerecek. Şirketin toplam 2014 proforma geliri yaklaşık 13 milyar dolar olacak.

Birleşme işleminin tamamlanmasına müteakip, DowDuPont iki genel merkezinde (Midland, Michigan ve Wilmington, Delaware) faaliyete başlayacak.

Bhopal felaketi halen gündemde

Kimya endüstrisinin tanınmış şirketi Dow Chemical Company'nin adı, Hindistan Bhopal'de tarihin en büyük çevre felaketlerinden birine yol açan Union Carbide şirketini 2001 yılında satın almasının ardından kamuoyunun gündeminden neredeyse hiç düşmedi. Aralık 1984'te ABD'li Union Carbide'ın Bhopal'deki böcek ilacı üreten fabrikasından 40 ton metil isosiyanat gaz dışarı sızarak 18 bin kişinin ölümüne, 150 binden fazla insanın zehirlenmesine neden olmuştu. Union Carbide firmasını satın alan ve burada üretime devam eden Dow Chemical Company ise kazazedelerin hukuki talepleri karşısında iletişime bile girmeyi reddediyor.