ARGE 250


International Paper, Olmuksa'nın ardından İspanyol Holmen Paper'ı da satın aldı

Ersin Kaplan

2013 yılında Olmuksa’yı 101.2 milyon TL’lik yatırımla bünyesine katarak Türkiye’deki konumunu güçlendiren International Paper, Holmen Paper’ın Madrid’deki kağıt fabrikasını satın aldığını da duyurdu. International Paper, Türkiye’nin ardından İspanya atılımıyla EMEA bölgesindeki operasyonlarını genişletmeye devam ediyor.

International Paper, Holmen Paper’ın Madrid’deki kağıt fabrikasını satın aldığını duyurdu. Satın almanın ardından bu tesisi geri dönüşümlü kağıt üretmek üzere yeniden yapılandırarak son teknolojilerle donatacağını açıkladı. Sürecin tamamlanmasının ardından International Paper, 2017’de Holmen kağıt fabrikasını dönüştürerek 380 bin metrik ton kapasitelik geri dönüştürülmüş kağıt üretmeyi planlıyor. Holmen fabrikasındaki mevcut istihdamın korunacağı bildirildi. Yaklaşık 150 milyon euroya denk gelen satın alma ve yenileme yatırımları International Paper’ın özellikle EMEA bölgesindeki oluklu mukavva girişimleri açısından stratejik bir fırsat olarak değerlendiriliyor ve çözüm portföyüne ivme katacağı öngörülüyor.

International Paper 15 yılı aşkın süredir Türkiye oluklu mukavva sektöründe aktif bir oyuncu olarak yer alıyor. Sabancı Holding ile yapılan ortaklık sonrası 2013 yılında Olmuksa’yı bünyesine kattı. Olmuksan International Paper adıyla bugün Türkiye’de kendi alanındaki lider şirketlere yüksek kalitede inovatif oluklu mukavva ambalaj çözümleri sunuyor. International Paper’ın yeni yatırımını değerlendiren Olmuksan International Paper Genel Müdürü Ergun Hepvar: "Devamlı olarak müşterilerimize ek değerler sağlamak bizim kurum kültürümüzün temel yapı taşlarından biridir. Madrid’deki Holmen Paper kağıt fabrikasının satın alınması bizim Türkiye’de dahil olmak üzere EMEA’daki tüm pazarlarda oluklu mukavva alanındaki taahhüdümüzün bir kanıtıdır. Aynı zamanda geri dönüşüm ve çevre bilinci açısından da oluklu mukavva alanında geleceğe yönelik önemli bir yatırım.”