AR-GE 250 DIGIT 250 EN-VERIM 100


ABD enflasyonu 28 ayın en düşüğünde

Turkishtime Dergi

ABD enflasyonu, haziran ayında yıllık bazda yüzde 3 ile beklentilerin altında gerilemiş oldu. Ülkenin enflasyonu, üst üste 12'inci ayda geri çekilmesini sürdürdü ve aynı zamanda son 28 ayın en düşüğüne geriledi.

ABD Çalışma Bakanlığı, haziran ayı enflasyon verileri açıklandı. Buna göre ülkenin enflasyonu, haziranda yıllık bazda yüzde 3 ile beklentilerin altında geldi. Böylece tüketici fiyatları, 2021 yılı Mart ayında görülen yüzde 2,6'dan sonra en düşük seviyesine indi.

Aylık bazda tüketici fiyatlarında yüzde 0,2 artış yaşandı. Piyasalar artışın yüzde 0,3 seviyesinde olmasını bekliyorlardı.

Gıda ve enerji hariç tutularak hesaplanan çekirdek enflasyon aylık yüzde 0,2, yıllık yüzde 4,8 yukarı geldi. Analistler, çekirdek enflasyonun aylık yüzde 0,3, yıllık yüzde 5 artış göstereceği yönünde görüş belirtmişlerdi.

Ülkede enerji fiyatları aylık yüzde 0,6 artarken, yıllık yüzde 16,7 geriledi, gıda fiyatları aylık yüzde 0,1, yıllık yüzde 5,7 arttı.

Haziran ayında reel ortalama haftalık kazanlar yüzde 0,5 yükseldi.

Çekirdek enflasyon, manşet enflasyona göre daha yakından takip edilirken; enflasyon ve tarım dışı istihdam verisi, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) para politikasının yol haritasına karar verirken izlediği en kritik verilerden olduğu için oldukça önemli.

Moody's Analytics Başekonomisti Mark Zandi, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) 26 Temmuz’da gerçekleştireceği toplantıda, 25 baz puanlık faiz artışına gidebileceğini düşündüğünü belirtti. “Piyasalar Fed’in 25 baz puanlık faiz artışı ihtimalini fiyatlamış gibi duruyor” diyen Zandi, Fed'in Temmuz toplantısı sonrası daha fazla faiz artırmasına “gerek kalmayacağını” açıkladı.