ARGE 250


ABD Merkez Bankası eylüle işaret etti

Turkishtime Dergi

ABD Merkez Bankası (Fed) para politikası kararında faizlerde değişiklik yapmadı, ancak ülke ekonomisini "güçlü" olarak niteleyerek Eylül ayında faiz artıracağının sinyalini verdi.

Fed politika faizini yüzde 1.75-2 aralığında tuttu. ABD Merkez Bankası, ekonomik büyümenin güçlü şekilde hızlandığını ve istihdam piyasasının güç kazanmayı sürdürdüğüne dikkat çekti. Enflasyon oranları ise faiz artırım kararının alındığı bir önceki Haziran toplantısından bu yana yüzde 2 olan merkez bankası hedefine yakın seyrini sürdürdü.

İki gün süren Federal Açık Piyasa Kurulu (FOMC) toplantısının ardından dün akşam yayımlanan karar metninde, "İstihdam kazanımları son aylarda ortalamaya bakıldığında güçlüydü ve işsizlik oranı düşük kaldı. Hane halkı harcamaları ve işletmelerin sabit yatırımları güçlü şekilde büyüdü" denildi.

Fed, yayımlanan tahminlerine göre yıl sonuna kadar faizlerin iki kere daha 25 baz puan artırılmasını öngörüyor. Yatırımcılar faizlerin bu toplantıda artırılacağına ihtimal vermiyorlar ve Eylül ile Aralık'taki toplantıda faiz artırılacağını fiyatlıyorlar.