Turkishtime AR-GE 250


ABD'de işletmeler yatırımlarını azalttı

Turkishtime Dergi

ABD'de Bej Kitap raporunda, ülke ekonomisinin ılımlı büyümeyi sürdürmesine karşın ticaret endişeleri ve işçi eksikliğinin üretim faaliyetlerini olumsuz etkilediği belirtildi.

ABD Merkez Bankası (Fed), Amerikan işletmelerinin uluslararası ticaret gerilimlerinden doğan endişeler nedeniyle ülkenin çeşitli bölgelerindeki yatırımlarını azalttığını veya ertelediğini açıkladı. Ülkedeki 12 Fed bölgesinde şirketlerle yapılan temaslara dayalı olarak periyodik olarak açıklanan "Beige Book" raporunda, gümrük vergilerinin özellikle üreticilerin girdi fiyatlarını artırmasına rağmen, etkilerinin ılımlı göründüğünü belirtti.

Raporda, işletmelerin Trump yönetiminin Çin ile arasındaki ticaret savaşı hakkındaki endişeleri ve diğer büyük ticaret ortaklarıyla gerginlikleri detaylı olarak anlatıldı.

Raporda, "Çoğu bölge, sadece üreticilere özgü olmayan ancak özellikle bu kesimi etkileyen ticaret geriliminin ve belirsizliğin getirdiği endişelerini ifade etti" deniliyor.

Fed birçok bölgede şirketlerin ticari görünümle ilgili endişeler nedeniyle yatırımlarını azalttığını veya ertelediğini bildirdi. Ancak ertelenen ya da azaltılan yatırımlara özel örnekler vermedi.

Ancak, "Bir kent hizmetleri kuruluşu, bazı inşaat malzemeleri üzerindeki gümrük vergilerinin kendilerini, sermaye yatırımlarını bir miktar azaltmak zorunda bırakabileceğini" belirtti.