ARGE 250


AB’den 'İran' açıklaması: Kararlıyız

Turkishtime Dergi

ABD'nin İran'a yönelik yaptırım kararına ilişkin AB, Fransa, İngiltere ve Almanya'dan ortak açıklama geldi: İran ile meşru ticaret yürüten Avrupalı firmaları koruma konusunda kararlıyız.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, bugün tekrar devreye alınacak olan İran'a yönelik yaptırımları tümüyle uygulayacaklarını söyledi. Buna karşın Avrupa Birliği (AB), Fransa, İngiltere ve Almanya tarafından bugün ortak açıklama geldi. Yapılan açıklamada AB hukuku ve Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi kararı uyarınca İran ile meşru ticaret yürüten Avrupalı firmaları koruma konusunda kararlı olunduğu bildirildi.

Yaptırımlardan etkilenebilecek AB menşeli şirketleri koruma amacıyla güncellenmiş AB "Engelleme Mevzuatı"nın yarından itibaren devreye sokulacağı vurgulandı.

ABD Başkanı Donald Trump, İran ile 2015 yılında yapılan nükleer anlaşmadan çekilme ve anlaşma ile kaldırılan Tahran'a yönelik ekonomik yaptırımları tekrar başlatma kararı almıştı.

Trump'ın kararının ardından ABD Hazine Bakanlığından, İran'a yönelik ilk yaptırım paketinin 6 Ağustos'ta, ikinci yaptırım paketinin de 4 Kasım'da devreye gireceği bildirilmişti.