AR-GE 250 DIGIT 250 EN-VERIM 100


AB'den sığınmacılar için destek paketi

Turkishtime Dergi

AB, göç krizi nedeniyle Türkiye ve ilgili ülkelerdeki sığınmacılar için 7,6 milyar euro bütçe ayırdı.

Avrupa Birliği (AB) Liderler Zirvesi tamamlanırken, sonuç bildirgesi yayınlandı.

AB ülkeleri Ukrayna'ya mali desteğin devam etmesi yönünde karar alırken, başta Macaristan olmak üzere AB fonlarını alamamaktan şikayetçi olan İtalya ve Yunanistan gibi ülkelerin özellikle sığınmacılar için mevcut uyum fonlarından daha fazla yararlanabilmesinin araştırılması için AB Komisyonu’na yetki verildi.

Bildirgede düzensiz göç akınıyla mücadelede işbirliği yapılan ülkelere mali destek sağlanması kararı alınırken, başta Türkiye’deki Suriyeliler olmak üzere bölge ülkeleri, Balkanlar ve Afrika ülkelerine yönelik kullanılmak üzere 7,6 milyar euroluk bir bütçe hazırlama kararı alındı.

Bildirgede, “Türkiye ve daha geniş bölgedeki Suriyeli mültecilere destek de dahil olmak üzere üçüncü ülkelerle etkili göç işbirliğinin sürdürülmesine yardımcı olacaktır. Daha önce AB Afrika Güven Fonu aracılığıyla gerçekleştirilen eylemlerin devamı sağlanacaktır. Ayrıca göç yolları için ortaklıklar ve finansman da dahil olmak üzere Batı Balkanlar, Güney komşular ve Afrika’yı desteklemeye yardımcı olacaktır” ifadelerine yer verildi.

Bütçeden Türkiye'ye ayırılacak pay ise açıklanmadı.