ARGE 250


ABD'nin İran yaptırımları devreye girdi

Turkishtime Dergi

ABD'nin İran yaptırımlarının ikinci paketi bugün başladı. Ambargo, ülkenin liman işletmecileri, tersaneleri ve deniz taşımacılığı ile finans sektörlerini kapsıyor. Türkiye ise liste dışında. Ambargonun ayrıntıları bugün düzenlenecek basın toplantısıyla duyurulacak..

ABD'nin İran'a yönelik petrol ve mali yaptırımları bugün devreye girdi. ABD böylece Tahran'ın füze ve nükleer programlarını sınırlamak ve Ortadoğu'daki artan askeri ve siyasi etkinliğine karşı koymak için baskısını artırmış oluyor.

Eski başkan Barack Obama yönetimi tarafından müzakere edilen 2015 nükleer anlaşması uyarınca kaldırılan ABD yaptırımları yeniden başlayacak ve İran'ın petrol, nakliye, sigorta ve bankacılık sektörlerinde 300 yeni kişi ve kuruma da uygulanacak.

ABD Başkanı Donald Trump Mayıs ayında yaptığı açıklamada, şimdiye kadar ABD tarafından müzakere edilen "en kötü" anlaşma olarak nitelediği İran nükleer anlaşmasından ülkesini çektiğini açıklamıştı. Anlaşmanın diğer tarafları olan İngiltere, Fransa, Almanya, Çin ve Rusya ise anlaşmayı sürdüreceklerini söylediler.

Yaptırımların detayları, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ve Hazine Bakanı Steven Mnuchin'in bugün TSİ 16:30'da yapmaları beklenen basın toplantısında açıklanacak.

İran petrolünün başlıca ithalatçıları olan Çin, Hindistan, Güney Kore, Japonya ve Türkiye ham petrol fiyatlarının istikrarsızlaştırılmaması için yaptırımlardan geçici muafiyet verilmesi beklenen sekiz ülke arasında yer alıyor.