AR-GE 250 DIGIT 250 EN-VERIM 100


Antonella Bassani Dünya Bankası Avrupa ve Orta AsyaBölgesel Başkan Yardımcısı Oldu

Turkishtime Dergi

WASHINGTON, 3 Nisan 2023-Antonella Bassani, bugünden itibaren Dünya Bankası'nın stratejik, finansman ve bilgi çalışmalarını yöneteceği Avrupa ve Orta Asya (ECA) bölgesinin yeni Başkan Yardımcısı oldu.

İtalyan vatandaşı olan Bassani, Dünya Bankası Bütçe, Performans Değerlendirmesi ve Stratejik Planlamadan sorumlu Başkan Yardımcısı olarak görev yapmaktaydı. Daha önce Dünya Bankası'nın iki bölgesinde (Orta Doğu ve Kuzey Afrika ile Doğu Asya ve Pasifik) Strateji ve Operasyon Direktörü olarak görev yapan Bassani, strateji, operasyon, esnek ve yenilikçi finansman ve bilgi hizmetlerinin sunulmasında bölgesel ekiplere stratejik liderlik ve destek sağlamıştır. Bassani ayrıca Kaynak Seferberliği Direktörü olarak görev yapmış ve Banka'nın en yoksullara yönelik fonu olan Uluslararası Kalkınma Birliği'nin ikmallerini yönetmiştir.

Bayan Bassani, "Avrupa ve Orta Asya bölgesine katılmaktan büyük mutluluk duyuyorum" dedi. "Yeşil dönüşümden enerji ve gıda güvenliğine kadar, özellikle COVID salgını ve Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin hemen ardından, müşteri ülkelerimizin karşı karşıya olduğu büyük zorlukların farkındayım. Bu sorunları ele almak için hükümet mevkidaşlarımız, kalkınma ortaklarımız ve Dünya Bankası Grubu personeliyle el ele çalışmayı dört gözle bekliyorum."

Bayan Bassani bu göreve 30 yıllık kalkınma deneyimini getirmiştir. Doğu Asya ve Pasifik ile Orta Doğu ve Kuzey Afrika'nın yanı sıra Sahra Altı Afrika ile Latin Amerika ve Karayipler'de de çalışmış olan Bassani, kurum genelindeki operasyonel bilgi ve mali uzmanlığı harmanlamıştır. Bassani, Banka'ya katılmadan önce Paris'te OECD'de çalışmıştır.  Johns Hopkins Üniversitesi'nden uluslararası ekonomi alanında doktora derecesine sahiptir.