AR-GE 250 DIGIT 250 EN-VERIM 100


Avrupa Birliği'nden yeni 'karbon' anlaşması

Turkishtime Dergi

AB ülkeleri karbon piyasasının kapsamını genişletecek anlaşmaya vardı

Avrupa Birliği (AB) müzakerecileri birliğin karbon emisyon piyasasını yeniden yapılandıracak bir dizi değişiklik üzerinde anlaştı.

Anlaşma ile küresel ısınmaya neden olan sera gazlarının daha hızlı azaltılması sağlanacak. Ayrıca kara taşımacılığında kullanılan yakıtlar ile binalara 2027 yılından itibaren yeni karbondioksit (CO2) emisyon maliyetleri getirilecek.

AB karbon piyasasında kirlilik yaratan yaklaşık 10,000 elektrik santrali ve fabrikanın CO2 sertifikası alması zorunlu tutuluyor. Çevreyi kirletmenin yarattığı maliyeti belirleyen bu sistem, AB'nin 2030'a kadar net emisyonları 1990'daki seviyelere kıyasla %55 azaltma hedefi için kritik önem taşıyor.

Dün AB ülkelerinden müzakereciler ve Avrupa Parlamentosu arasında imzalanan anlaşmayla AB karbon piyasası emisyonları 2030'a kadar 2005'teki seviyelere kıyasla %62 azaltmak üzere yeniden düzenlenecek.

Plana göre 2024'te 90 milyon, 2026'da ise 27 milyon CO2 sertifikası sistemden çıkarılacak ve sistemdeki azami CO2 sertifika sayısını belirleyen yıllık artış katsayısı düşürülecek. Böylece çevreyi kirletmenin maliyetini belirleyen CO2 sertifikasının fiyatı yükselecek.

Avrupa Parlamentosu'nun başmüzakerecisi Peter Liese, "2027 yılından itibaren herkes sıkışacak. Bu tarihe kadar herkesin emisyonlarını azaltması gerekecek, yoksa üzerlerine büyük maliyet binecek" diyerek, yeşil enerji yatırımlarının artacağını düşündüğünü belirtti.

AB, 2026'dan 2034'e kadar şu anda dış rekabetten korumak üzere sanayiye ücretsiz CO2 sertifikası sağlamayı kademeli olarak durduracak.

Bu sertifikaların sayısı, AB'li şirketleri rakiplerinden korumak üzere tasarlanan ve sınırda karbon vergisi olarak adlandırılan uygulama başladıkça azalacak.