AR-GE 250 DIGIT 250 EN-VERIM 100


Avrupa Merkez Bankası'ndan 11 yıl sonra faiz artırımı

Turkishtime Dergi

Avrupa Merkez Bankası (ECB), 11 yıl sonra politika faizini 50 baz puan artırdı.

Avrupa Merkez Bankası (ECB), bankanın refinansman faizinin yüzde 0,00'dan yüzde 0,50'ye, bankaların merkez bankasında tuttukları mevduat için ödenen faiz oranının yüzde -0,50'den yüzde 0,00'a, marjinal faiz oranının ise yüzde 0,25'ten yüzde 0,75'ye yükseltti. ECB, beklentinin üzerindeki faiz artırımı kararıyla negatif faiz dönemine de son vermiş oldu.

ECB karar metninde, Bankanın kriz araçlarının kullanımının piyasada önceden tahmin edilebilen adımlarla sınırlı olmadığı belirtilerek, "Gelecek toplantılarda faiz oranlarının daha da normalleşmesi olası" ifadesi kullanıldı.

Bankanın para politikasının efektif bir şekilde uygulanabilmesi ve Euro Bölgesi'nde ekonomilerdeki farklı hızdaki toparlanma nedeniyle TPI'nın (Geçiş dönemi koruma enstrümanı) gerekli bir araç olduğu kaydedilerek, para politikası normalleşmesinde TPI'nın, Euro Bölgesi'nde oynaklığın artmaması için kullanılacağı ifade edildi.

Euro/Dolar paritesi 50 baz puanlık faiz artırımı sonrası 1.026 seviyesine kadar yükseldi. Dolar endeksi 107 civarında işlem görürken, ECB kararı sonrası 107’nin altına indi ve 106,39’a kadar geriledi.