AR-GE 250 DIGIT 250 EN-VERIM 100


Çin'den AB yaptırımlarına tepki

Turkishtime Dergi

Çin dışişleri bakanlığı, Çin ile Rusya arasındaki ilişkileri ticari iş birliğine zarar vermek için bahane olarak kullanan her türlü uygulamaya karşı çıkacaklarını açıkladı.

Avrupa Birliği, Rusya'ya silahlarda kullanılabilecek teçhizatı satmakla suçlanan Çinli şirketlere yaptırım açıklayacağını duyurdu.

Financial Times'ın Pazar günü yayınladığı habere göre, yedi Çinli işletme AB üye ülkeleri tarafından görüşülecek olan yeni bir yaptırım paketinde listelendi.

Yaptırımlar listesinde iki Çin şirketi, 3HC Semiconductors ve King-Pai Technology'nin yanı sıra Hong Kong'dan beş şirket yer alıyor: Sinno Electronics, Sigma Technology, Asia Pacific Links, Tordan Industry ve Alpha Trading Investments.

Bu yaptırımların amacı ise, Rusya'ya askeri teçhizat satışını önlemek için Çinli şirketleri hedef almak ve böylece Avrupa'nın ulusal güvenliğini sağlamak olarak ifade ediliyor. Yaptırımların bu hafta içinde görüşüleceği belirtiliyor.

Çin dışişleri bakanlığı sözcüsü Wang Wenbin, AB'nin getirmeyi planladığı yaptırımlara karşılık olarak, bu yaptırımların yürürlüğe girmesi hâlinde Çin'in çıkarlarını korumak için sert adımlar atacağını açıkladı.