ARGE 250


Euro Grubu Başkanı Donohoe: Avrupa'da alım gücü düştü

Turkishtime Dergi

Euro Grubu Başkanı ve İrlanda Maliye Bakanı Donohoe, enerji ve emtia fiyatlarının arttığını ve Avrupa kıtasının alım gücünün düştüğünü söyledi.

Euro Grubu Başkanı ve İrlanda Maliye Bakanı Paschal Donohoe, Euro para birimini kullanan Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelerin maliye bakanlarının Brüksel'de gerçekleştirdiği toplantının bitiminde basına açıklamalarda bulundu.

Euro Grubu toplantısında Rusya-Ukrayna Savaşı'nın ekonomik sonuçlarının tartışıldığına dikkati çeken Donohoe, "Bu savaşın ekonomik bedelinin dünya çapında olduğu artık çok açık." ifadesini kullandı.

Donohoe, dünya genelinde yüksek fiyatlar ve gıda arzında aksamalar olduğunu, bundan en fazla yoksulların etkilendiğini belirtti.

Euro Bölgesi'nin de bu zorluklarla karşı karşıya olduğuna belirten Donohoe, salgın döneminde artan tasarruflar ve finans sektörünün durumu dolayısıyla söz konusu yeni şoka karşı direnç gösterebileceklerini belirtti.

Donohoe, "Savaşın kısa vadede büyümeye etkisi olacak. Dünya piyasalarındaki yüksek enerji ve diğer emtia fiyatları kıta olarak satın alma gücümüzün düştüğü anlamına geliyor" dedi.