ARGE 250


Faizi artıran Fed: Büyüme en az 3 yıl sürer

Turkishtime Dergi

Beklendiği gibi politika faizini 25 baz puan yükselten ABD Merkez Bankası (Fed) para politikasını sıkılaştırma planında değişiklik yapmadı. Fed yayımladığı tahminlerde ABD ekonomisinin en az üç yıl daha büyümeyi sürdüreceğini öngördü.

Fed dün gece açıkladığı para politikası kararına göre politika faizini 25 baz puan artırarak yüzde 2-2.25 aralığına yükseltti. Merkez bankasının karar metni "destekleyici" para politikası döneminin de sonuna gelindiğini gösterdi. Aralık ayında bir faiz artışı daha öngören Fed, gelecek yıl üç, 2020'de ise bir artış bekliyor. Buna göre politika faizi tahmini nötr faiz oranının yaklaşık 0.5 puan üzerinde yüzde 3.4 seviyesine çıkacak. Faiz oranlarının ekonomik aktiviteyi ne desteklediği ne de sınırladığı seviyeye nötr faiz oranı deniyor. Fed para politikasındaki sıkı duruşunu, dün yayımladığı ekonomik tahminlerin zaman ufku olan 2021 sonuna kadar korumayı öngörüyor.

Fed'in açıklamasının ardından dolar bir süreliğine değer yitirirken, ABD hazine tahvil getirileri eğrisi yatay hale geldi. ABD hisse senedi piyasaları önce kazanımlarını artırdı, daha sonra banka ve finans hisselerindeki sert düşüşün etkisiyle geriledi.

Fed ABD ekonomisinin bu yıl beklentilerin üzerinde yüzde 3.1 büyüyeceğini en az üç yıl daha ılımlı bir şekilde büyümeye devam edeceğini tahmin ediyor. Bu esnada düşük işsizlik oranının korunacağını ve enflasyonun yüzde 2 olan hedefe yakın seyredeceğini öngörüyor.

Yeni projeksiyonlar

Fed'in son projeksiyonları ekonominin 2019'da aynı hızla büyümeye devam edeceğini gösteriyor, Fed son yıllardaki vergi kesintileri ve hükümetin harcamalarının etkisinin azalmasıyla gayri safi yurtiçi hasıla büyümesinin gelecek yıl yüzde 2.5, 2020'de yüzde 2'ye ve 2021'de yüzde 1.8'e gerileyeceğini
öngörüyor. Enflasyonun önümüzdeki üç yıl içinde yüzde 2 civarında seyredeceği tahmin edilirken, işsizlik oranının gelecek yıl yüzde 3.5'e düşmesi ve 2020'de bu civarda kalması ve 2020'de hafif yükselmesi bekleniyor. İşsizlik oranı şu anda yüzde 3.9 da bulunuyor.

Piyasalar 'şahin' olarak algıladı

Faiz artışının piyasa beklentileri doğrultusunda olmasına karşın karar metninden para politikasına ilişkin "destekleyici" ifadesinin çıkarılması ile büyüme ve faiz öngörüleri yatırımcılar tarafından "şahin" olarak algılandı.

ABD borsalarının, gün içindeki kazançlarını geri vererek düşüşe geçtiği görüldü. Dün Dow Jones endeksi yüzde 0,40, S&P 500 endeksi yüzde 0,33 ve Nasdaq endeksi yüzde 0,21 değer kaybetti.

Fed sonrası, bugün Asya piyasalarında da satıcılı bir seyir izlendi. ABD Başkanı Donald Trump'ın, Çin'i, kasım ayında ABD'de gerçekleştirilecek ara seçimlere müdahale etmekle suçlamasının negatif etkisiyle Çin'de Şanghay bileşik endeksi yüzde 0,5, Japonya'da Nikkei 225 endeksi de yüzde 0,9 değer kaybetti.

Dolar/TL'de sınırlı iyimserlik

Hafta başında sert dalgalanan dolar/TL ABD Merkez Bankası'nın beklenen faiz artışının ardından sınırlı bir iyimserlik gösterdi. Dolar/TL, saat 09:25 itibariyle 6.1215 seviyesinde yer aldı. Bir bankanın döviz masası işlemcisi, "Fed'in daha sert bir faiz artışı sürecine girildiğine dair bir söylem geliştireceği beklentisi boşa çıkmış oldu. Bu gelişmekte olan ülke para birimleri özellikle de yerel para cinsi tahvil piyasaları için pozitif. Türkiye özelinde ise Erdoğan'ın Almanya ziyareti önemli. AB ile son dönemde kuvvetlenen ilişkilerin bu ziyaretle birlikte daha somut yansımalarını görüp görmeyeceğimiz önemli" dedi.

Piyasalarda Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ABD ve ardından Almanya temasları piyasada yakından takip edilirken, iç gündemde Eylül ayı ekonomik güven endeksi ve TCMB'nin haftalık para ve banka istatistikleri izlenecek.