ARGE 250


Fed, 2019'da faiz artırımı öngörmüyor

Turkishtime Dergi

ABD Merkez Bankası (Fed), politika faizini yüzde 2,25-yüzde 2,50 aralığında bıraktı. Bu yıl faiz artışı öngörmeyen Fed, 2020 yılında ise bir faiz artırımı planlıyor. ABD Merkez Bankası, bilanço küçültmeyi ise eylül ayında durduracağını açıkladı.

Fed, ekonomik yavaşlama işaretlerinin olduğu bir ortamda bu yıl faiz artırımı öngörmeyerek üç yıllık para politikasını sıkılaştırma
döngüsünü ani bir şekilde sona erdirdi ve bilanço küçültmeyi Eylül ayında durduracağını belirtti.

ABD'de büyüme, işsizlik ve enflasyon tahminlerini düşüren politika yapıcılar, Fed'in politika faiz oranının veya federal fon oranının, en az bu yıl boyunca mevcut seviyesi olan yüzde 2.25 ile yüzde 2.50 arasında kalacağını söyledi.

Faiz oranlarının 2020'de yüzde 2.6 ile zirveye çıkması öngörülüyor. Fed’in federal fonlar oranının tarihsel ortalamasından yaklaşık bir puan daha düşük olan bu oran ABD ekonomisinin daha durgun bir döneme girdiğinin bir işareti olacak.

Fed bilanço küçültmesini Mayıs'tan itibaren aylık 50 milyar dolara kadar düşüreceğini ve Eylül'de durduracağını belirterek 2017 yılının sonundan bu yana arka planda çalışan ikinci bir parasal sıkılaştırma aracını sona erdiriyor.

Fed’in dün yayınladığı ekonomik tahminlere göre, politika yapıcılar ABD ekonomisinin 2019'da yalnızca yüzde 2.1 büyümesini öngörüyorlar. Bu oran 2018'de öngörülen yaklaşık yüzde 3'lük büyümenin 1 puan altında olduğunu gösteriyor. Fed fonları vadeli işlemleri, politika açıklaması ve projeksiyonların yayınlanmasından sonra gelecek yıla kadar faiz indirimini her zamankinden daha fazla fiyatlandırmaya başladılar.