ARGE 250


Fed Başkanı kademeli faiz artırımlarını savundu

Turkishtime Dergi

Fed Başkanı Jerome Powell, faiz oranlarının artmasının ekonomi açısından sağlıklı olduğunu savunarak ABD Başkanı Donald Trump'tan gelen borçlanma maliyetlerindeki yükseliş eleştirilerine rağmen faiz artırımlarının devam edeceğinin sinyalini verdi.

Finansal krizin ardından benimsediği aşırı gevşek para politikasını 2015 yılında sıkılaştırmaya başlayan Fed bu yıl iki defa faiz artırdı. Merkez bankasının gelecek ay ve Aralık'ta da faiz artıracağı tahmin ediliyor.

Jackson Hole'de düzenlenen merkez bankaları araştırma konferansında Cuma günü konuşan Powell, "Benim ve çalışma arkadaşlarımın bu kademeli süreci... neden makul bulduğumuzu anlatmak istiyorum" istediğini söyledi.

Powell, "Ekonomi güçlü. Enflasyon yüzde 2 hedefimize yakın ve iş arayanların çoğu iş buluyor.... Güçlü gelir büyümesi ve istihdam devam ederse, politika faiz aralığı hedefinin kademeli olarak artırılması uygun olacaktır" dedi.

Powell Trump'tan gelen para politikasına dair eleştirilerden bahsetmedi. Trump geçen hafta Pazartesi günü Reuters ile söyleşisinde faiz artırımını "pek heyecan verici" bulmadığını ifade etmiş ve merkez bankasının ekonomiyi desteklemek için daha fazla çaba göstermesini istemişti.

Powell konuşmasında ABD'deki ekonomik toparlanmayı ve istihdam artışını korurken enflasyonu kontrol altında tutmak için en iyi yolu kademeli faiz artırımları olarak tarif etti.