ARGE 250


Fed faizi 75 baz puan artırdı

Turkishtime Dergi

ABD Merkez Bankası (Fed), faiz oranını 75 baz puan artırarak yüzde 2,25-2,50 seviyesine çıkardı. Başkan Powell'ın, “Faiz artışlarını bir noktada yavaşlatmak muhtemelen uygun” ifadesi ABD borsalarına ‘ralli’ yaptırdı.

ABD Merkez Bankası (Fed), faiz oranını yüzde 2,50'ye yükseltti. Fed'in kararıyla politika faizini 75 puan artarak 2,25-2,50 seviyesine çıktı. Piyasaların beklentisi 75 baz puanlık artış yönündeydi. Karar 12 üyenin tamamının oyu ile alındı.

Mart ayındea 2018'den bu yana ilk kez faiz artışı yapılarak politika faizini 25 baz puan yükseltilmişti. Mayıs ayında Fed, bu kez 50 baz puan artışla 2000 yılından bu yana en yüksek faiz artışını yaptı. Haziran ayında ise enflasyondaki artışa paralel olarak faizler 75 baz puan artırılarak yüzde 1,75'e çıkarılmıştı.

FOMC toplantısının ardından yapılan açıklamada, "Harcama ve üretimin son göstergeleri yumuşadı. Bununla birlikte son aylarda istihdam kazanımları güçlüydü" ifadelerine yer verildi.

Enflasyonun yüksek seyretmeye devam ettiği, pandemi ile ilişkili dengesizlikleri, yüksek gıda ve enerji fiyatlarını ve daha geniş fiyat baskılarını yansıttığı ifadeleri kullanıldı.

Fed Başkanı Powell, ABD ekonomisinin resesyonda olduğunu düşünmediğini belirterek, "Önümüzdeki dönemde bir noktada faiz artırımlarını yavaşlatmak uygun olacak" dedi.

Gelecek aylarda enflasyonun düştüğüne dair ikna edici kanıtlar arayacaklarını belirten Powell, faiz artışlarının hızının gelen verilere ve ekonominin gelişen görünümüne bağlı olmaya devam edeceğini vurguladı.