ARGE 250


Fed faizi değiştirmedi, varlık alımı azaltma hızını artırdı

Turkishtime Dergi

ABD Merkez Bankası (Fed), beklentiler dahilinde politika faizini değiştirmeyerek yüzde 0-0,25 aralığında sabit bırakırken, aylık varlık alım programında 30 milyar dolarlık azalışa gidileceğini duyurdu. Fed'den yapılan açıklamada, para politikasına ilişkin kararların oy birliğiyle alındığı belirtildi.

Varlık azaltma hızı iki katına çıktı

Varlık alımlarını azaltma hızının aylık 15 milyar dolardan 30 milyar dolara çıkarılacağı belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi: "Enflasyon gelişmeleri ve iş gücü piyasasındaki daha fazla iyileşme ışığında, Komite, net varlık alımlarının aylık hızını hazine tahvilleri için 20 milyar dolar ve ipoteğe dayalı menkul kıymetler için 10 milyar dolar düşürmeye karar verdi. Ocak ayından itibaren Komite, hazine tahvillerini ayda en az 40 milyar dolar ve ipoteğe dayalı menkul kıymetleri ayda en az 20 milyar dolar artıracak."

'Geçici' ifadesi kalktı

Enflasyonun "geçici" olacağı değerlendirmesinin kaldırıldığı açıklamada, "Salgın ve ekonominin yeniden normalleşmesiyle ilgili arz ve talep dengesizlikleri, yüksek enflasyon seviyelerine katkıda bulunmaya devam etti" değerlendirmesinde bulunuldu.

Koşulların ekonomiyi desteklemeye devam ettiği belirtilen açıklamada, ekonominin seyrinin COVID-19'un gidişatına bağlı olmaya devam ettiği kaydedildi.

2020'de 3 faiz artışı öngörülüyor

Ekonomiye ilişkin tahminlerini de açıklayan Fed, enflasyon tahminlerini artırırken 2022 ve 2023'te 3'er kez faiz artışı öngördü.

Fed'in tahminlerine göre, fonlama oranına ilişkin medyan beklenti 2021 için yüzde 0,1 olarak bırakılırken; 2022 için yüzde 0,3'ten yüzde 0,9'a, 2023 için yüzde 1'den yüzde 1,6'ya ve 2024 için yüzde 1,8'den yüzde 2,1'e yükseltildi.

Powell: Varlık alımı bitene kadar faiz artırımı olmayacak

Faiz kararının ardından açıklamalarda bulunan ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Powell, "Varlık alımlarının azaltılması tamamlanmadan faiz artırma planımız yok" ifadelerini kullandı.

Varlık alımlarının azaltılmasında hızı artırmaya karar verdiklerini belirten Powell, "Ekonomik kalkınma ve görünüm varlık alımlarının daha hızlı azaltılmasını gerektirdi. Ekonomik aktivite bu yıl güçlü bir hızla büyüme yolunda. Talep çok güçlü olmaya devam ediyor. Hızlı ekonomik büyüme beklemeye devam ediyoruz" şeklinde konuştu.

Powell, enflasyonun büyük olasılıkla 2022'de yüzde 2 hedefinin üzerinde kalacağını açıklayarak, "İş gücü piyasasının iyileşmeye devam etmesini bekliyoruz. Tam istihdamın gelecek yıl yakalanacağını düşünüyoruz. Faiz oranlarının maksimum istihdama ulaşana kadar sıfırda kalmasını bekliyoruz. Varlık alımları sona erdirilene kadar faiz artırımı olmayacak" açıklamasında bulundu.