AR-GE 250 DIGIT 250 EN-VERIM 100


Fed politika faizini 75 baz puan artırdı

Turkishtime Dergi

ABD Merkez Bankası, beklendiği gibi politika faizini 75 baz puan artırdı, gelecekte daha düşük artırımlara gidilebileceği sinyali verdi.

ABD Merkez Bankası (Fed) 40 yılın en yüksek seviyelerine tırmanan enflasyonla sürdürdüğü mücadele kapsamında politika faizini dördüncü kez 75 baz puan artırdı, ancak gelecekte artırımlarının büyüklüğünün azaltılabileceği sinyalini verdi.

Fed politika faizini 75 baz puan artırarak 2008'in başından bu yana görülen en yüksek seviye olan %3.75 ile %4 aralığına çıkardı.

Politika faizini belirleyen Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) karar metninde "Hedef orana dair artırımlara devam edilmesi uygun olacaktır" ifadeleri yer aldı.

Toplantının ardından basın toplantısında konuşan Fed Başkanı Jerome Powell, yetkililer gelecekte artırımların büyüklüğünü azaltsa dahi, enflasyonu kontrol altına almak için faizleri ne kadar yükseltmek gerektiğine hala karar vermemiş olduklarını ve "iş bitene kadar bu yolda ilerleyeceklerini" ifade etti.

Fed ne kadar hızlı hareket ederse etsin hedef faiz oranının enflasyonu yavaşlatacak "yeterli sınırlayıcı seviyeye" ulaşması için "yapılacak çok iş olduğunu" belirten Powell, varılacak son durak "oldukça belirsiz… zamanla öğreneceğiz" dedi.

Powell, Fed'in faiz artırımlarını ne zaman azaltacağı yönünde tartışmalar için tarihin yaklaşmış olabileceğini söylese de yine de "çok erken" dedi.

Çift taraflı mesaj, merkez bankasının gelecekte daha küçük artırımlara gidebileceği olasılığına ve Aralık'ta 75 baz puanlık artırımlarını sonlandırarak 50 baz puan gibi daha ılımlı artışlara gidebileceğine açık kapı bıraktı.