ARGE250


Fed'den enflasyon ve istihdam vurgusu

Turkishtime Dergi

Fed'in yayınladığı Bej Kitap raporuna göre; ABD'li şirketler istihdam sorunları ve yüksek enflasyon ile karşı karşıya.

ABD ekonomisi Şubat'tan Nisan başına kadar olan dönemde ılımlı büyüme kaydederken şirketlerin istihdam ve yüksek enflasyon sorunları devam etti.

ABD Merkez Bankası'nın (Fed) dün yayımladığı "Beige Book" raporuna göre ABD'li şirketlerden gelen son veriler tıkanmış tedarik zincirleri ile yüksek enflasyona rağmen koronavirüs vakalarındaki azalmadan destek bulan ekonominin dirençli kalmaya devam ettiğine işaret etti.

Rapora göre enflasyon endişe kaynağı olmaya devam etti. İş gücünden ürünlere kadar pek çok alanda talep arzın çok üzerinde seyretmeye devam ederken Çin'deki koronavirüs yasaklarından dolayı darboğaza giren tedarik zincirleri ve Rusya'nın Ukrayna işgali enflasyon baskılarını artırıcı etki yaptı.

ABD'yi 12 bölgeye ayıran ve ülkede ekonomik aktivite hakkında barometre olarak görülen Beige Book raporunda "Tedarik zincirlerindeki şişme, istihdam piyasasındaki sıkışıklık ve girdi fiyatlarındaki artış şirketler üzerinde ciddi sorunlar yaratmaya devam ediyor" ifadesi yer aldı.

Raporda "Geleceğe yönelik büyüme beklentileri son dönemlerde yaşanan jeopolitik gelişmeler ve artan fiyatların yarattığı belirsizlikler nedeniyle gölgelendi" denildi.