AR-GE 250 DIGIT 250 EN-VERIM 100


Gözler ABD'nin borçlanma programında

Turkishtime Dergi

Piyasalar, çarşamba günü ABD Hazinesi’nin duyuracağı yeni borçlanma planına çevrildi. Üç aylık yeniden borçlanma planı, ABD Hazinesi’nin genişleyen bütçe açığını finanse etmek için uzun vadeli tahvil satışlarını ne ölçüde artıracağını ortaya çıkaracak.

ABD Hazinesi, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) 1 Kasım’da açıklayacağı faiz kararından saatler önce yeni borçlanma planını duyuracak.

Küresel piyasaların seyri açısından Fed cephesinden gelecek mesajlar kritik olsa da bu planının piyasalar üzerinde Fed kararından daha fazla etkili olması bekleniyor.

BloombergHT'nin haberine göre; açıklanacak üç aylık yeniden borçlanma planı, ABD Hazinesi’nin genişleyen bütçe açığını finanse etmek için uzun vadeli tahvil satışlarını ne ölçüde artıracağını ortaya çıkaracak.

Söz konusu tahviller, Fed yetkililerinin faiz artırımlarının “sonuna gelindiği veya sona yaklaştığı” yönündeki sinyallerine rağmen haftalardır değer kaybediyor.

Satışlar, getirilerin küresel finansal kriz öncesinden bu yana en yüksek seviyelere çıkmasına, bu da uzun vadeli tahvillerin hükümet için daha maliyetli hale gelmesine neden oldu.

Son haftalarda bazı tahvil ihalelerinin inişli çıkışlı geçmesinin ardından yatırımcılar, yetkililerin ağustos planında açıkladıkları uzun vadeli tahvil ihraçlarındaki artış hızını sürdürüp sürdürmeyeceğini merak ediyor.

Wells Fargo Securities Stratejisti Angelo Manolatos, “Piyasa katılımcıları şu anda gerçekten arza aşırı odaklanmış durumda ve Fed’in beklemede olduğunu bir bakıma biliyoruz. Yani yeniden borçlanma planı FOMC’den daha büyük bir olay. Bunun aynı zamanda Ağustos ayındaki plandan bu yana getirilerde gördüğümüz hareketlerle de ilgisi var” dedi.