Turkishtime AR-GE 250


İklim Zirvesi'nde dünyanın geleceği için önemli kararlar

Turkishtime Dergi

İklim Zirvesi'nin ilk iki gününe 120 lider katıldı. 100'den fazla ülke orman kaybını durdurmak için taahhüt verirken, Hindistan sıfır emisyon hedefini açıkladı. Çelik sektörü de ilk kez iklim müzakelerinde yer aldı.

Birleşmiş Milletler (BM) İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 26. Taraflar Konferansı'nda (COP26) dünyanın geleceği önemli kararlar alındı. İşte Glasgow'da yaşananlar...

İlk günde Hindistan'dan süpriz hedef

Ülkeler, küresel sıcaklık artışını yüzyıl sonunda 1,5 dereceyle sınırlandırmayı hedefleyen yeni planlarını paylaştı.

Zirvenin ilk gününde Hindistan'dan süpriz bir açıklama geldi. Hindistan Başbakanı Narendra Modi, 2070 yılı için net sıfır emisyon hedefi belirlediklerini açıkladı. Modi, 2030'a kadar elektrik talebinin yarısını yenilenebilir kaynaklardan sağlayacaklarını da duyurdu. Brezilya ve Vietnam ise 2050 için net sıfır emisyon taahhüdünde bulundu.

Böylece Hindistan ve Vietnam'la birlikte dünyanın en büyük 10 kömür ülkesi net sıfır emisyon taahhüdü vermiş oldu.

Ormanlar için 20 milyar dolar

100'den fazla ülkenin imzaladığı "Ormanlar ve Arazi Kullanımına İlişkin Liderler Bildirgesi" de zirvede yaşanan önemli gelişmelerden biriydi.

Türkiye, Rusya, ABD ve Birleşik Krallık'ın aralarında bulunduğu ülkeler 10 yıl içinde orman kaybını ve arazi bozulmasını durdurma taahhüdü verdi.

Bu bildirge kapsamında ülkeler, 12 milyar dolar kamu ve 7,2 milyar dolar özel sektör finansmanını aktarmayı vaat etti.

Çelik sektörü ilk kez müzakerelerde

İngiltere liderliğinde oluşturulan Glasgow Breakthrough Agenda'ya ise 40'ın üzerinde ülke destek verdi.

Söz konusu girişim ile düşük karbonlu çelik üretimi ve çelik sektöründe sıfır emisyona yaklaşılması ana hedefler olarak belirlendi. Çelik sektörü iklim müzakerelerinde ilk kez merkezi konumda yer aldı.

Öte yandan İklim finansmanı liderler seviyesinde de ana gündem maddelerinden biri olmaya devam etti.

Metan ittifakı imzalandı

Zirvede 105 ülke Küresel Metan İttifakı'na katıldı. İttifak, metan emisyonlarını azaltmayı amaçlayan ilk uluslararası anlaşma olmasıyla önem taşıyor.

Dünyada en fazla metan emisyonuna yol açan Çin, Rusya, Hindistan ve Avustralya ittifaka katılmadı.

Uluslararası Enerji Ajansı Başkanı Fatih Birol, metan ittifakını 'tarihi bir an' olarak nitelendirdi.

Hangi liderler katılmadı?

İklim Zirvesi'ne ilk iki günde 120'den fazla lider katıldı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping katılmadı.

ABD Başkanı Joe Biden, iki liderin zirveye katılmamasını eleştirdi.

Cumrhubaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da güvenlik nedeniyle Glasgow'a gitmedi. Erdoğan, "Taleplerimiz yerine getirilmeyince biz de Glasgow'a gitmekten vazgeçtik. Nihayetinde bu sadece kendi güvenliğimizle ilgili değil, ülkemizin itibarıyla da ilgili bir meseleydi" ifadelerini kullandı.