ARGE 250


IMF'den Euro Bölgesi'ne uyarı

Turkishtime Dergi

Uluslararası Para Fonu (IMF), artan jeopolitik gerilimlerin Euro Bölgesi ekonomisinde büyümeye yönelik aşağı ve enflasyona yönelik yukarı yönlü bir risk oluşturduğunu açıkladı.

IMF'den yapılan açıklamada, 4. madde konsültasyonu kapsamında Euro Bölgesi'ne ilişkin görüşmelerin tamamlandığı belirtildi.

Euro Bölgesi ekonomisinin hızla toparlandığı belirtilen açıklamada, 2020'de yüzde 6,5 küçülen bölge ekonomisinin, artan aşılama, güçlü politika desteği ve tüketici ile işletmelerin koronavirüs salgınına adaptasyonu sayesinde 2021'in ikinci çeyreğinden bu yana güçlü bir iyileşme gösterdiği aktarıldı.

Açıklamada, Euro Bölgesi ekonomisinin geçen yılın sonunda kriz öncesi seviyesine ulaştığı kaydedildi.

Enflasyonun 2021'de hızlandığına dikkat çekilen açıklamada, geleceğe bakıldığında tedarik zinciri aksamaları, yüksek enerji fiyatları ve koronavirüs vakalarının yeniden artmasının büyüme için kısa vadede "ters rüzgarlar" oluşturmasının muhtemel olduğu ifade edildi.

Açıklamada, yukarı yönlü enflasyon risklerinin arttığı belirtilerek, "Ancak, geçici faktörlerin ortadan kalkmasıyla enflasyonun 2022'de düşeceği ve orta vadede Avrupa Merkez Bankasının (ECB) yüzde 2 hedefinin altında kalacağı tahmin ediliyor." değerlendirmesi yer aldı.

Belirsizliğin yüksek kalmaya devam ettiği vurgulanan açıklamada, bunun büyük ölçüde salgının seyrine bağlı olduğu aktarıldı