AR-GE 250 DIGIT 250 EN-VERIM 100


İngiltere'nin yeni başbakanı Liz Truss oldu

Turkishtime Dergi

Liz Truss İngiltere başbakanlığı için yapılan Muhafazakar parti oylamasını yaklaşık yüzde 57.4 oyla ile kazandı.

İngiltere’de yeni başbakan belli oldu. Ülkenin şahin politikalarıyla ünlü eski dışişleri bakanı Liz Truss, birçok skandalın ardından görevinden ayrılan Boris Johnson’un yerine geçecek isim oldu.

Ülke nüfusunun yüzde 1’inden azını oluşturan Muhafazakar Parti üyelerinin, istifa eden Boris Johnson’ın yerine yeni parti liderlerini seçmek için oy kullandığı süreç bugün tamamlandı. Seçimde son tura Liz Truss ve Rishi Sunak kalmıştı.

Muhafazakar parti üyelerinin 81 bin 326'sı Truss'ın yeni liderleri olması için oy kullanırken, rakibi Rishi Sunak 60 bin 399 oy aldı.

Sonuçlar açıklandıktan sonra Truss yaptığı açıklamada, “Önümüzdeki iki yılda somut sonuçlar getireceğimizi göstermemiz gerekir. Vergileri düşürüp ekonomimizi büyütmek için cesur bir plan açıklayacağım. Enerji krizinde çözüm getireceğim, enerji faturaları ve uzun vadeli enerji tedariği sorunlarımız üzerinde çalışacağım.” diye konuştu.

Muhafazakar Parti üyeleri yeni liderlerini seçince, bu partinin Avam Kamarası’nda çoğunluğu bulunması nedeniyle partinin lideri de otomatik olarak başbakan oluyor. Başbakanlığa aday olanlar önce Muhafazakar Parti milletvekillerinin oylarıyla elenmiş ve en sona kalan iki aday da parti üyelerinin oylarına sunulmuştu. Bu iki kişi, Dışişleri Bakanı Liz Truss ve eski Maliye Bakanı Rishi Sunak’tı. Partiye 3 Temmuz 2022 ve öncesinde katılmış olanlar 2 Eylül’e kadar internet üzerinden veya posta yoluyla oy kullandı. Partinin kaç üyesi olduğu ise bilinmiyor. Zira İngiltere’de partiler üye sayılarını açıklamak zorunda değil. 2019’daki liderlik seçiminde 160 bin kişi oy kullanmıştı. Muhafazakar Parti, üye sayılarının o günden bu yana arttığını söylüyor. Bir Başbakan istifa açıklaması yaptığında bu otomatik olarak bir genel seçim anlamına gelmiyor. İngiltere'de bir genel seçim, en geç Ocak 2025 tarihine kadar yapılmalı. Ama yeni başbakan bu tarihten önce seçim kararı alma yoluna gidebilir.

İngiltere'nin üçüncü kadın başbakanı

Truss, vergilerin düşürülmesi ve savunma harcamalarının artırılmasına yönelik görüşleriyle Muhafazakar Partideki popülaritesini artırdı.

Evli ve 2 kız çocuk annesi Truss, İngiltere'nin üçüncü kadın başbakanı oldu.

Her ne kadar parti üyeleri arasında popülaritesi fazla olsa da eleştirmenler, Truss'ın dünyada devam eden enflasyon sorunu ve Ukrayna'daki savaş sürecinde İngiltere'yi yönetecek ağırlıktan yoksun olduğunu savunuyor.