AR-GE 250 DIGIT 250 EN-VERIM 100


Kızıldeniz'de sular ısındı: Gemiler rota değiştiriyor

Turkishtime Dergi

Yemenli Husilerin gemilere saldırıları artarken, taşımacılık şirketleri Kızıldeniz rotasından vazgeçiyor.

Küresel ticarette Süveyş Kanalı sayesinde zaman ve masraftan tasarruf edilmesini sağlayan Kızıldeniz rotasını kullanan gemilere yönelik Yemenli Husi grubunun artan saldırıları nedeniyle bazı küresel nakliye şirketleri gemilerinin rotasını yeniden belirlemek zorunda kaldı.

Yemen'deki İran destekli Husi militanları, Gazze'de İsrail'e karşı savaşan Hamas'a desteğini göstermek için Kızıldeniz'de gemilere yönelik saldırılarını artırmıştı.

Reuters, Kızıldeniz üzerinden gemi taşımacılığını durdurmayı planlayan ya da durdurmaya karar veren şirketleri sıraladı:

Fransız nakliye şirketi CMA CGM Cumartesi yaptığı açıklamada, bölgedeki ticari gemilere yönelik saldırıların ardından Kızıldeniz üzerinden yapılan tüm konteyner sevkiyatlarını durdurduğunu duyurdu.

EURONAV

Belçikalı petrol tankeri şirketi Euronav, bir sonraki duyuruya kadar Kızıldeniz'den sevkiyat yapmayacağını açıkladı.

EVERGREEN

Tayvanlı konteyner nakliye şirketi Evergreen, Kızıldeniz'deki limanlara giden gemilerinin civardaki güvenli sulara gideceğini ve yeni açıklamaya kadar bekleyeceklerini, Kızıldeniz'den geçmesi planlanan gemilerinse Ümit Burnu'na yönlendirileceğini açıkladı. Evergreen ayrıca İsrail'in yüklerini almayı geçici olarak durdurdu.

FRONTLINE

Norveç merkezli petrol tankeri şirketi Frontline, gemilerinin önümüzdeki dönemde Kızıldeniz ve Aden Körfezi'nden geçmeyeceği açıkladı.

HAPAG-LLOYD

Alman konteyner nakliye şirketi Hapag Lloyd, gemilerinden birinin saldırıya uğradığını bildirdikten sonra, Cuma günü yaptığı duyuruda, Kızıldeniz üzerinden yapılan seferleri durdurup durdurmayacağını değerlendirdiğini açıkladı.

Yemen kıyılarına yakın seyreden Al Jasrah gemisine insansız hava aracı (İHA) ile bir saldırı düzenlenmişti. Saldırıda mürettebattan yaralanan olmamıştı.

HMM

Güney Koreli konteyner nakliye şirketi HMM, normalde Süveyş Kanalı'nı kullanan gemilerinin 15 Aralık'tan itibaren rotalarını Ümit Burnu'ndan yeniden belirlemeleri talimatını verdiğini açıkladı.

MAERSK

Danimarkalı nakliye şirketi A.P. Moller-Maersk Perşembe günü Maersk Gibraltar isimli gemisinin hedef alınmasının ardından, Cuma günü yaptığı açıklamada bir sonraki duyuruya kadar Kızıldeniz üzerinden yapılan tüm konteyner sevkiyatlarını durduracağını açıklamıştı.

Maersk Perşembe günü Maersk Gibraltar isimli gemisinin Umman'ın Salalah kentinden Suudi Arabistan'ın Cidde kentine giderken saldırıya uğradığını ancak mürettebatın ve geminin güvende olduğunu açıklamıştı. Read full story

Maersk bugün yaptığı açıklamada Kızıldeniz ve Aden Körfezi'nden geçmesi gereken gemilerin rotalarını yeniden belirleyerek Ümit Burnu çevresinden geçeceğini açıkladı.

OOCL

Hong Kong merkezli Oriental Overseas'e (International) ait nakliye şirketi Orient Overseas Container Line (OOCL) 0316.HK Cumartesi günü yaptığı açıklamada, operasyonel sorunlar nedeniyle İsrail'e ve İsrail'den yük kabulünü yeni bir açıklamaya kadar durdurduğu belirtti.

WALLENIUS WILHELMSEN

Norveçli Wallenius Wilhelmsen bir sonraki duyuruya kadar Kızıldeniz'den geçişlerini durduracağını açıkladı. Gemilerin Ümit Burnu etrafından geçişinin yolculuk sürelerini bir ila iki hafta artıracağını belirtti.

YANG MING MARINE TRANSPORT

Tayvanlı Yang Ming Marine Transport, önümüzdeki iki hafta boyunca Kızıldeniz ve Aden Körfezi rotasını kullanan gemilerin artık Ümit Burnu rotasını kullanacağını açıkladı.