AR-GE 250 DIGIT 250 EN-VERIM 100


Piyasaların gündemi; Fed

Turkishtime Dergi

ABD Merkez Bankası'nın (Fed) 40 yılın en yüksek seviyesine ulaşan enflasyonla mücadele etmek için 100 baz puanlık faiz artışına gitmesi ihtimali güçlendi.

Piyasalarda ABD’deki yüksek enflasyon ve Fed’e yönelik beklentiler fiyatlanmaya devam ediyor. Piyasanın yüksek faiz artırımı için 27 Temmuz’a kadar ‘ısıtılması’ muhtemel. Fed'in ABD'de beklentileri aşan enflasyon verisi sonrası tarihi bir faiz artışı gerçekleştirebileceğine ilişkin beklentiler arttı. Bazı tahminciler '100 baz puan artış' seçeneğinin masada olduğunu belirtti.

Bu süreçte olup biteni anlamaya çalışan ve kendine güvenli bir sığınak arayan yatırımcıların adreslerinden biri, doğal olarak ABD doları. ABD’de rekor tazeleyen enflasyon sonrası Dolar Endeksi 108 zirvesini koruyor. ABD 10 yıllık faizse yüzde 3’ün altında.

Dün 0,9998 ile 2002 yılından bu yana en düşük seviyesini gören Euro/dolar paritesi bu sabah 1,0025 seviyesinden alıcı buluyor. Aslında piyasalar Fed’e odaklanmış durumda ama bir de işin ECB boyutu var. Bunu da önümüzdeki bültenlerde geniş olarak paylaşacağız.

Dün ABD borsaları satıcılı kapanırken, bu sabah Asya cephesinde ekranlar yeşil ağırlıklı.

Fed beklentilerine rağmen yükselemeyen altın, resesyon korkularından besleniyor. Spot altında 1725 dolar seviyelerinde işlem görmeye devam ediyor.

Petrolde de 100 doların üzerindeki hareketler sınırlı kalıyor. Brent petrol 95-100 dolar bandına şu an için yerleşmiş görünüyor.

TL’de hem dolardaki genel yükseliş hem de iç dinamiklerin etkisiyle zayıf görünüm sürüyor. Dolar/TL 17,47’yi test ederek KKM öncesi seviyeleri gördü. Kur bu sabah 17.45 bölgesinde. Euro/TL ise 17.50’nin üzerindeki seyrini sürdürüyor. Analistlere göre; dolardaki yükselişin devamında 17.85 direnç olarak izlenecek. Geri çekilmelerde ise 17.35 ilk destek konumunda.

Dış piyasaların da etkisiyle satıcılı bir gün geçiren ve yüzde 1 değer kaybeden Borsa İstanbul, bugün artıda yatay bir açılış yapabilir. Borsacılar 2404 desteğini yakından izlerken, tepki hareketlerinde 2450 seviyesinin ilk ara direnç olarak takip edileceğini söylüyor.