AR-GE 250 DIGIT 250 EN-VERIM 100


Putin: Üçüncü Dünya Savaşı'na ramak kaldı

Turkishtime Dergi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, usya ile NATO devletleri arasında Üçüncü Dünya Savaşı'na ramak kaldığı konusunda Batı ülkelerini uyardı.

Rusya'daki seçimleri kazanan Vladimir Putin, NATO ülkelerini savaş konusunda uyardı.

Putin, "Herkes için açık olan şu ki, bu geniş çaplı bir Üçüncü Dünya Savaşı'ndan bir adım ötede olacak. Neredeyse hiç kimsenin bununla ilgilenmediğini düşünüyorum" dedi.

Putin, NATO askeri personelinin zaten Ukrayna'da bulunduğunu ve Rusya'nın savaş alanında hem İngilizce hem de Fransızca konuşulduğunu tespit ettiğini söyledi.

Rusya Devlet Başkanı Putin, gerekli görmeleri halinde Ukrayna topraklarında daha fazla tampon bölge oluşturabileceklerini söyledi.

Putin, "Bugün meydana gelen trajik olayları göz önünde bulundurarak, uygun gördüğümüzde bir noktada Kiev rejimi altındaki topraklarda belirli bir 'sıhhi bölge' oluşturmak zorunda kalacağımızı göz ardı etmiyorum" dedi.

Daha fazla ayrıntı vermeyen Putin bununla birlikte böyle bir bölgenin yabancı yapımı silahların Rusya topraklarına ulaşmasını engelleyecek kadar büyük olması gerekebileceğini söyledi.

Putin, Fransa Cumhurbaşkanı Macron'un Ukrayna'daki savaşı kızıştırmaya çalışmaktan vazgeçmesini, barış için rol oynamasını dilediğini söyledi.

Putin, "Görünüşe göre Fransa bir rol oynayabilir. Henüz her şey kaybedilmiş değil" ifadesini kullandı.

Putin, "Bunu defalarca söyledim ve tekrar söyleyeceğim. Biz barış görüşmelerinden yanayız fakat bu sadece düşmanın kurşunları bittiği için değil. Eğer gerçekten, ciddi bir şekilde, yeniden silahlanmaya bir buçuk, iki yıl ara vermek yerine, iki devlet arasında uzun vadede barışçıl, iyi komşuluk ilişkileri kurmayı istiyorlarsa" dedi.