ARGE 250


Rusya; Polonya ve Bulgaristan'a doğalgazı kesti

Turkishtime Dergi

Rus enerji şirketi Gazprom, doğalgaz ödemelerinin ruble ile ödenmesi kararına uymamaları nedeniyle Bulgaristan ve Polonya'ya doğalgaz sevkiyatının tümüyle durdurulduğunu açıkladı.

Rus enerji şirketi Gazprom, rubleyle ödeme sistemine uymadıkları için Bulgaristan ve Polonya'ya doğal gaz sevkiyatını tümüyle durdurduğunu açıkladı.

Gazprom'dan yapılan yazılı açıklamada, 26 Nisan itibarıyla Bulgaristan'ın Bulgargaz ve Polonya'nın PGNİG şirketlerinden nisan sevkiyatları için rubleyle ödeme alınmadığı kaydedildi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, daha önce "dostane olmayan" ülkelerin satın aldıkları Rus doğalgazının bedelini dolar yerine ruble ile ödemesini istemişti. Polonya, komşu ülkesi Ukrayna'nın işgali nedeniyle Rusya'ya en ağır yaptırımları uygulayan Avrupalı ülkeler arasında.

Polonya gibi AB ve NATO üyesi olan Bulgaristan Enerji Bakanlığı, nisan ayı için Rus doğalgazı ödemesini yaptıklarını ve gaz sevkiyatının durmasının sözleşme ihlali olacağını açıkladı.

İki ülke arasındaki savaş üçüncü ayına girerken Ukrayna, Rusya'yı Avrupa'ya enerji kaynaklarını kullanarak şantaj yapmakla suçladı.

Rusya'nın Bulgaristan'a gaz sevkiyatını durdurmasının 'şantaj' olduğunu kaydeden Bulgaristan Başbakanı, "AB Komisyonu Başkanı von der Leyen Gazprom'un sözleşme ihlalinin tüm AB'nin sorunu olduğunu ve AB'nin ortak yanıt vereceğini söyledi" dedi.

Öte yandan iki Avrupa ülkesine gaz akışının kesileceğinin bildirilmesinin ardından doğalgaz fiyatları sert yükseliş yaşadı.

Avrupa'da dün 103,20 eurodan işlem gören doğalgazın megavatsaat fiyatı, yüzde 13,3 artarak 117 euroya çıktı.