ARGE 250


Tesla, Avrupa'da liderlik koltuğuna oturdu

Turkishtime Dergi

Avrupa'da en çok satan otomobil koltuğuna Tesla oturdu. Tesla'nın Model 3'ü eylül ayında geçen yıla göre yüzde 58'lik bir artışla 24 bin 591 adet satış gerçekleştirdi. Böylece Tesla'nın Model 3'ü Renault Clio ve Volkswagen Gold gibi gözde Avrupa markalarını geride bıraktı.

Tesla, bu başarısı ile Avrupa'da ilk kez en çok satan elektrikli otomobil oldu ve aynı zamanda Avrupa dışında üretilen bir model ilk kez Avrupa'da birinciliğe oturdu.

Tesla'yı 18 bin 264 satış adedi ile Fransız Renault'nun Clio modeli izledi. Dacia Sandero da 17 bin 988 adet satarak Alman Volkswagen Golf'ü geride bırakarak 3'üncü sıraya yerleşti.

Volkswagen Golf modeliyle, 17 bin 507 adet satışa ulaştı. İtalyan Fiat, Abart 500 modeliyle 16 bin 349 adet sattı.

Değeri 1 trilyon doları aştı

Tesla'nın piyasa değeri araç kiralama şirketi Hertz'ten aldığı tarihinin en büyük siparişinin ardından 1 trilyon doları aştı.

Bu sipariş elektrikli otomobil üreticisi Tesla'nın 10 yıl içinde dünyanın en çok otomobil satan şirketi olma hedefini destekledi.

Şirketin hisseleri yüzde 14.9 artışla 1,045.02 dolara yükseldi.

Ayrıca Tesla, değeri 1 trilyon doları aşan ilk otomobil üreticisi oldu. Apple, Amazon, Microsoft ve Google'ın üst şirketi Alphabet' de 1 trilyon doları aşan şirketler liginde yer alıyor.