OSB Yıldızları Araştırmması


'Ticaret savaşı'nda ikinci perde

Turkishtime Dergi

ABD, 50 milyar dolarlık Çin menşeli ürüne yönelik gümrük vergisi uygulamasının 16 milyar dolarlık ikinci bölümünü 23 Ağustos'ta başlatıyor. Yüzde 25 vergi uygulanacak 16 milyar dolarlık ikinci ürün listesi de açıklandı. Listede 279 maddeye yer verildi. Bu arada ABD'nin açıklamasının ardından Çin hükümeti de ABD'den ithal 16 milyar dolar değerinde üründen yüzde 25 gümrük vergisi almaya 23 Ağustos'ta başlayacağını duyurdu.

ABD Çin'den ithal 16 milyar dolar tutarında üründen yüzde 25 gümrük vergisini 23 Ağustos'tan itibaren alacağını açıklarken, vergiye tabi olan nihai ürün listesini de yayımladı.

Çin ile yürüttüğü müzakerelerde taviz koparmaya çalışan ve bu yüzden Beijing üzerinde baskı kurmaya çalışan ABD Başkanı Donald Trump, ilk olarak geçen ay Çin'den ithal 34 milyar dolar ürüne gümrük vergisi getirdi. Çin ise buna eş değerde karşılık vereceğini açıkladı.

Kamuya açık 46 günlük değerlendirme sonrasında ek gümrük vergisine tabi ürünler listesinden bazı ürünler çıkarıldı.

ABD başkanına dış ticaret politikaları hakkında danışmanlık veren Ticaret Temsilcisi makamının dünkü açıklamasına göre elektronik, plastik, kimyasallar ve demiryolu ekipmanlarını da içeren geniş bir yelpazede 279 üründen ek gümrük vergisi alınmaya başlanacak.

Çin'den de hamle geldi

Öte yandan Çin hükümeti ABD'nin adımına karşılık olarak bu ülkeden ithal 16 milyar dolar değerinde üründen yüzde 25 gümrük vergisi almaya 23 Ağustos'ta başlayacağını belirtti.

Çin'in gümrük vergisi uygulayacağı ABD ürünleri arasında petrol ve çelik ürünlerinden, otomobiller ve tıbbi ekipmanlara kadar birçok ürün yer alıyor.