AR-GE 250 DIGIT 250 EN-VERIM 100


Trump'tan 'tansiyonu düşüren' açıklama

Turkishtime Dergi

ABD Başkan Donald Trump, Çin'in dün gece ABD ticaret yetkilileriyle irtibat kurarak müzakere masasına geri dönmek istediğini belirtti. Trump ayrıca bunu dünya için çok olumlu bir gelişme olarak niteledi.

ABD Başkan Donald Trump, G7 zirvesi sırasında yaptığı açıklamada Çin Devlet Başkanı Xi Jinping'i büyük bir lider olarak nitelendirdi ve anlaşma ve gerilimin yatışması isteğini memnuniyetle karşıladı.

Dünyanın en büyük iki ekonomisi olan ABD ile Çin arasındaki arasındaki ticaret savaşı, iki ülkenin Cuma günü birbirlerinden ithal ürünlere ek gümrük vergileri getireceğini açıklamarıyla keskin bir şekilde tırmandı.

Çin'in Cuma günü ABD'den ithal 75 milyar dolar tutarındaki ürüne ek gümrük vergisi getireceğini açıklamasının hemen ardından Trump Çin'den ithal 550 milyar dolar değerinde ürüne yönelik %5 ek gümrük vergisi açıklamıştı.

Trump Çin ile ticaret müzakerelerinin bu zamana kadarki en iyi konumda olduğunu söyledi ve Çin'den ithal mallar için planlanan gümrük vergilerinin ertelenip ertelenmeyeceği sorulduğunda ise "Herşey mümkün" dedi.

Trump "Her şey mümkün. Çok anlamlı konuşmalar yapıyoruz diyebilirim, açıkçası her zamankindan çok daha anlamlı olduğunu söyleyeceğim. Çünkü genel olarak çok iyi gidiyoruz" dedi.

Trump "Çin harika bir ülke … Başka ülkelere giden milyonları ve milyonlarca işi kaybediyorlar. Onların yerinde olsaydım, bir anlaşma yapmak isterdim" dedi.

ABD Başkanı ayrıca "Sanırım şu anda müzakerelerde her zamankinden daha iyi bir yerdeyiz. Bu süreçten geçmeden buraya gelebileceğimizi sanmıyorum. Sanırım bir anlaşma yapmak için daha güçlü bir pozisyonda olduğumuzu düşünüyorum. Herkes için adil bir anlaşma" dedi.