AR-GE 250


Yellen: Enflasyon için 'geçici' tanımını bırakmaya hazırım

Turkishtime Dergi

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, ABD'de enflasyonu tanımlamak için kullanılan 'geçici' ifadesini bırakmaya hazır olduğunu söyledi.

Reuters Next Konferansı'nda konuşan Yellen, Fed Başkanı Jerome Powell'ın ardından ülkedeki enflasyonu tanımlamak için kullanılan "geçici" kelimesini kaldırmaya hazır olduğunu açıkladı.

Yellen, "Geçici kelimesini kullanımdan kaldırmaya hazırım. Bunun, uğraştığımız şeyin uygun bir tanımlaması olmadığına katılıyorum." ifadesini kullandı.

Ücret ve fiyat davranışının ABD ekonomisinin "aşırı ısınıp ısınmadığını" tespit etmek için izlenmesi gereken kilit göstergeler olacağına dikkati çeken Yellen, enflasyonun kronikleştiği bir ücret-fiyat sarmalının gelişmesini istemediğini, bunu önlemenin Fed'in işi olduğunu belirtti.

Yellen, halihazırda tüketici fiyatları ile istihdam maliyetlerinde daha fazla artışa neden olarak enflasyonu artıran bu tür ücret artışları döngüsünün belirtilerini görmediğini ifade etti.

Fed Başkanı Powell, 30 Kasım'da yaptığı bir konuşmasında, enflasyonun 'geçici' olduğu değerlendirmesinin bir kenara bırakılmasının zamanı olduğunu belirtmişti.

ABD'de enflasyon ekimde yıllık bazda yüzde 6,2 ile 31 yılın en yüksek seviyesini gördü.