AR-GE 250 DIGIT 250 EN-VERIM 100


Erkek giyim markalarının 2016 analizi

Turkishtime Dergi

 

Yine bir sürü radikal kararla, yapamayacağımız kararlarla ama belki de atacağımız büyük adımlarla bir seneyi geride bırakıyoruz. 2017’yi güzel günlerin senesi olarak bekleyelim de, esas konumuza dönersek 2016’da erkekleri nasıl bilirdiniz?

YAZI Bağlan Keskin

 

Dünya tasarımcıları ve büyük markalar erkek modelleri kadın koleksiyonlarının ilhamına referans noktası olarak alsınlar bizim yerli markalarımız çağın teması alternatifleşme üzerinde dolanıyor. Modern kesim takımlar takımlar, zamansız ceketler, kumaş-spor pantolonlar, kareli gömlekler ve hatta kareli takımlarla hipster’laşan, günümüzün çizgisine gelen erkek ofis giyimini marka marka ele aldık. Bakalım 2016’da erkek moda dünyasında neler olmuş?

 

 

Kiğılı

Marka bu sonbahar spor kesimleri klasik iş hayatına baş kaldıran desenlerle bir araya getirdi. Cesaret gösteren modelleri yine de şehir hayatında o toplantıdan bu buluşmaya giden erkeğin ağırlığını koruyor yine de. Jean gömlekleri, dokusuyla da varlığını hissettiren kumaş takımlarla bir arada kullanırken en çok da farklı renkte parçaları bir araya getirmeyi seviyor.

 

Beymen Club

Trendleri giyilebilirlik ve casual süzgecinden geçiren Beymen Club daha rahat ofislere getirdiği spor şıklıkla başka bir trendi gerçekleştiriyor. Puffer montlarla, klasik kesim pantolonları bir araya getirirken oduncu gömleğini de kırsal alandan şehirde kullanılabilecek bir hale getiriyor.

 

Damat-Tween

Kesimleriyle ve modelleriyle genç bir tempoda geçirdiği sezon önünü açıyor adeta. Alıştığımız erkek tipini temsil etmeyen koleksiyonu bunu en çok büyük büyük karelerle gösteriyor kendini. Kocaman ekoseler günlük takımları hafifletirken, damatlık gibi özel günlere ait kıyafetlerde olması gerekeni bozmuyor, klasik duruşları terk etmiyor. Geleneklerine bağlı bu çağdaş erkeğin en sevdiği şeyse tabii ki dokular. 3 Boyutlu ceketler göz dolduruyor.

 

Network

Network erkeği bu kış doğanın vahşetini dingin bir hale getirdi. İçimizdeki doğadan gelen duyguları kaybetmeden, fabrikasyonun getirdiği kumaş, doku ve kesim mucizesiyle bir arada kullanıyor. Özünü kaybetmeden insan içine karışma tutkusu bahsettiğimiz. Karşımızda da toprak tonlardan vazgeçmeyen ama onu bold kesimlerle, güçlü yün ceketlerle, spor ama şık pantolonlarla bir araya getiren bir erkek var.

 

Ramsey

Ramsey bu sezon seçtiği soğuk renklerle kışla yarışıyor. Ramsey’in parlak puffer montları, üzerinizden akan trikoları, uzay çağı kesimli pantolonlarıyla Nordik renkleri bir araya getiriyor. Tüm dünyayı kasıp kavuran soğuk ülkelerin trendini yakalayan Ramsey sıcak bir temas yakalıyor. Kış tonlarındaki renklerin savunduğu trend ise sıcak temas. Ramsey aklınıza gelen en karlı kış tablosunda lekesiz bir şıklık yaşamanızı istiyor. Bunun için de sizi en sıcak tutacak materyali seçiyor.

 

Sarar

Kürk yakalar, oversize kesimler, griler, siyahlar ve kolej renkleri… Bordo ve lacivertin eşlik ettiği geçmiş dönemlere sezonun rengi zümrüt yeşili trikolarda dahil oluyor. Sarar, bu sezon laciverti damatlık koleksiyonlarında kullanırken casual ve ofis giyiminde siyahın güvenini kuşanıyor. Kürk ayrıntılarla desteklenen kabanlarda bir diğer trend sürprizi de gri. Her tonunu, dokulu-desenli materyalini vitrinde görmek mümkün!

 

Vakko

Vakko tarihini her seferinde aynı heyecanla okursunuz. Nostaljinin verdiği huzur ve sıcaklık başkadır çünkü. Vakko bu sezon da modern erkeği markanın doğduğu tarihe götürüyor. Geçmişte karşımıza çıkan bu aşırı skinny ama oversize temadaki kalıplara giren çocuklar, eskinin keskin hatlarını erkek yüzünün zaman içinde evrilen yumuşak ve “baby face” kıvamındaki hissiyatına bürüyorlar. Aksesuarlardaki meşhur Vakko monogramı vazgeçilmez olurken koleksiyonun bütün parçaları rafine kumaşlarla kişiye özel dikilmiş hissi veriyor.