AR-GE 250 DIGIT 250 EN-VERIM 100


Ek vergi, tekstil ile hazır giyimi karıştırdı!

Turkishtime Dergi

Tekstil ve hazır giyimde ivme kazanan ithalata önlem olarak binden fazla üründe gümrük vergisi artırılırken, karar, her iki sektörün temsilcilerini karşı karşıya getirdi.

Önceki gün Resmi Gazete’de yayımlanan karar ile iplik, kumaş ve örme giyimde binden fazla üründe gümrük vergileri yaklaşık 10 puan artırıldı. EKONOMİ gazetesinden Yener Karadeniz'in haberine göre, tekstil sektörü temsilcileri kararı olumlu olarak değerlendirirken hazır giyim tarafı ise kararın yerli markaları negatif etkileyeceğini söyledi.

Düzenlemeyi EKONOMİ gazetesine değerlendiren TOBB Hazırgiyim ve Konfeksiyon Sektör Meclisi Başkanı Şeref Fayat, uzun süredir kulisler yapıldığını ve bakanlık ile de birçok kez bir araya gelindiğini hatırlatarak, “Özellikle hammaddeye getirilen zamlar hazır giyim için sıkıntıya yol açar. Bunun için yıllardır da savaş veriyoruz. Tesktil sektörü sürekli koruma ister. Biz de bunun özellikle rakiplerimiz ile aramızdaki fiyat farkını açacağını ve sıkıntıya neden olacağını söyleriz. Hammadde tarafı Dahilde İşleme Rejimi (DİR) ile ithalat yapın der. Ama bu pratikte çok kolay değildir. Dolayısıyla bizim açımızdan sıkıntılı bir süreç. Kur baskısının olduğu, maliyetleri tutturmakta zorlandığımız bu ortamda ayrıca bu verginin gelmesi bizi rekabette daha da sıkıntıya sokacak. Bu ister istemez enflasyonist baskıya da yol açacak” dedi.

“Aralıktan itibaren fiyatlar en az yüzde 10 artacak”

Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği Başkanı Ramazan Kaya, kararı büyük bir şok ile karşıladıklarını ve hiç beklemediklerini dile getirerek, “Hem iplik hem kumaş hem de hazır giyimde vergi geldi. Birincisi Türkiye’de bizi geçin; yabancı markalar ürünlerini ithal ediyor. Bu markalar yüzde 30 vergi öderken şimdi yüzde 39 vergi ödeyecek. Yine enflasyonist bir döneme gireceğiz demektir. İthal ürünlerin reyon fiyatlarına doğrudan yansıyacak. Aralık ayından sonra fiyatlar en az yüzde 10 artacak. Yabancı markalar maliyetlerini fiyatlara yansıtacak. Ayrıca maliyet avantajı nedeni ile Türkiye’den alamadığımız ürünler vardı. Gelen ek vergiler ile birlikte bu avantajı kaybetmiş olacağız. Zaten sorunumuz talepsizlik ve talepsizliğin getirdiği maliyet artışları idi. Bunun üzerine bir daha gelecek olan maliyet artışlarından dolayı müşterinin karşısına yine pahalı ürünler ile çıkacağız. Bu dönem hiç karşılaşmamamız gereken bir durumdu bu. Zaten kapasiteler sadece tekstil ve iplikte düşmedi. Aynı oranda hazır giyimde de düştü. Bu sorun iki sektörde de yaşanıyor. Ama alınan bu karar yine maliyetleri artıracak ve öncelikle tüketiciler olumsuz etkilenecek. Hammadde tarafında teşekkür duyuruları çıktı. Müşteri şimdi bize fiyat soruyor, ‘artıracak mısınız?’ diye. Fiyat artırmamız da bu dönemde bir anda mümkün değil. Bu yapılanları şu anki durumda çok doğru bulmuyoruz” ifadelerini kullandı.

“Tekstilde istihdam artışının önünü açacak”

İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (İTHİB) Başkanı Ahmet Öksüz, konuyla ilgili yaptığı açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “İç piyasada üretim alışkanlıklarının bozulmasına neden olan ve rekabet avantajımızı elimizden alan; en önemlisi de yatırımlarımızın verimliliğini düşüren ithalatta, haksız rekabete karşı ilave gümrük vergisi oranlarının yukarı yönlü güncellenmesi; şüphesiz sektörümüze bu dönemin en büyük desteklerinden biri olacaktır. Bu kararı, son dönemde en büyük sorunlarımızdan biri olan istihdamdaki düşüşün önüne geçilmesi açısından ayrıca kıymetli buluyoruz. Yüzde 10 ile 27 arasında değişen ilave gümrük vergisi oranlarının sanayicimizin üretim ve ihracat faaliyetlerinde motivasyonunu artıracağına inanıyoruz. Sektör olarak Türkiye’de üretilmeyen ürün gruplarında ithalat vergilerinin olmasını arzulamıyoruz. Ancak Türkiye’de çok önemli seviyede üretim hacmi olan ürün gruplarının ithalatının yarattığı haksız rekabet sektörümüzü derinden etkiliyor. İlave gümrük vergilerinin artırılmasına yönelik çıkarılan karar, sektörümüzde nispeten canlanmaya sebep olacak ve vergi artışına da katkı sağlayacak.”