ARGE 250


Hazır giyimciler çıtayı 25 milyar dolara çıkardı

Turkishtime Dergi

Geçtiğimiz yıl 17 milyar dolar ihracat yapan hazır giyim sektörü, bu yıl 18 milyar doların üzerinde ihracat öngörüyor. 5 yıllık eylem planı doğrultusunda 25 milyar dolar ihracat hedefleniyor.

Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği (TGSD) Başkanı Hadi Karasu, bu yıl hazır giyimde 18 milyar doların üzerinde ihracat öngördüklerini; 5 yıllık eylem planı doğrultusunda ise bu tutarı 25 milyar dolara çıkarmak istediklerini söyledi.

"Gelecek Satın Alma Stratejileri ve Beklentileri Paneli"nde konuşan Karasu, hazır giyim ihracatında bir sıçrama hamlesi için 5 yıllık yol haritası belirlediklerini belirterek, bu planın üç ana unsuru olarak pazarlarla yakın temas, katma değer artışı ve sürdürülebilirliğe işaret etti.

Özellikle, Türk hazırgiyimcilerin ihracat pazarında yüzde 71-72 pay sahibi olan AB ülkelerinin Türkiye algısında son yıllarda yaşanan bozulmaya dikkat çeken Karasu, bu en büyük pazarlarla ilişkileri güçlendirmek için de harekete geçtiklerini söyledi.

Bazı politik gelişmelerin alım gruplarının Türkiye seyahatlerini de olumsuz etkilediğine işaret eden Karasu, "Ne yazık ki AB ülkelerinin Türkiye algısında son yıllarda ciddi bir
bozulma oldu. Negatif algıyı kırmak için Almanya, İspanya, İngiltere ve Hollanda gibi ülkelerin sivil toplum kuruluşları nezdinde proaktif girişimler başlattık... Tekstil ve hazır giyim sektör temsilcileri olarak gittiğimiz Almanya'da çok yararlı görüşmeler yaptık. Önümüzdeki dönemde İngiltere, İspanya ve Hollanda gibi ülkelere de ziyaretlerimiz olacak" diye konuştu.

İhracat hedefine ulaşmak için katma değer artışı, inovasyon ve Ar-Ge gibi konuların da önemli olduğunu vurgulayan Karasu, yerinde teşvikler konusunun önem taşıdığını, bununla ilgili olarak bakan tarafından "Bizim size müjdemiz olacak" denildiğini, sektör olarak bu müjdeyi beklediklerini söyledi.

Hazır giyim sektörünün ihracatta 2018'e iyi bir başlangıç yaptığını ve ilk 5 ayda geçen yıl aynı döneme göre yüzde 10 civarı artış kaydettiğini belirten Karasu, mevcut trendin devam etmesini ve bu yılı 18 milyar doların üzerinde ihracat ile kapatmayı öngördüklerini söyledi.

Panele katılan alım grubu temsilcileri ise, moda endüstrisinde sayılı ülkeler arasında yer almakla birlikte Türkiye’nin kalite ve eğitimli iş gücü konusunda henüz istenen düzeyde olmadığına dikkat çekerek; önümüzdeki dönemde Türkiye'nin rekabette mevcut pozisyonunu koruyabilmesi için bu konularda adım atması gerektiğine işaret etti.